Gazete Vatan Logo

Kredi kartları ile ilgili flaş açıklama! Yüzde 17 arttı

Nakit kullanımının azaldığı ve kartlı ödemelerin büyüme eğilimi gösterdiği, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yayımlanan verilerde yeniden teyitlendi. Rapora göre Türkiye'de kredi kartı sayısının 100 milyona yaklaştığı görüldü. Öte yandan kredi kartı sayısındaki artış, bir yıl öncesine kıyasla yüzde 17 oldu.

Kredi kartları ile ilgili flaş açıklama! Yüzde 17 arttı

BKM tarafından yayımlanan Ekim 2022 kart istatistikleri raporu, kart sayılarının arttığını, kartlı ödemelerin büyüdüğünü ve nakit kullanımının azaldığını bir kez daha ortaya koydu. Rapora göre Türkiye'de kredi kartı sayısının 96,8 milyona ulaşarak 100 milyona yaklaştığı görüldü.

Öte yandan kredi kartı sayısındaki artış, bir yıl öncesine kıyasla yüzde 17 oldu. 2022’de kredi kartıyla yapılan toplam ödeme tutarındaki artış ise yüzde 123 oldu ve kredi kartlarıyla yaklaşık 300 milyar TL tutarında ödeme yapıldı. Kredi kartlarındaki büyüme, kredi kartı karşılaştırma platformlarının verilerine de yansıdı.

Kredi, sigorta veya mevduat hesabı gibi banka ve sigorta ürünlerini araştırıp karşılaştırma yapabilmenizi sağlayan bir platformun Bankacılık İş Geliştirme Müdürü Orhun Çağlar Atilla, "Tüketiciler en avantajlı kredi kartını seçebilmek için farklı bankaların veya finansal kuruluşların sunduğu alternatiflere bakıyor." dedi.

“TOPLAM KART SAYISI YÜZDE 17 ARTTI"

BKM raporunda Türkiye'deki kredi, banka ve ön ödemeli kartları kapsayan toplam kart sayısının 332 milyonu geçtiği görüldü. Aynı dönemde kredi kartı büyüme oranının toplam kart sayısı artışıyla aynı olduğuna dikkat çeken Atilla, şunları kaydetti:

Haberin Devamı

"Kredi kartı sayısı yüzde 17 artarken, toplam kart sayısındaki yıllık artış da yüzde 17 olarak ölçülüyor. Yalnızca bireysel değil, ticari kartların kullanılma oranı da artıyor. Rapordaki veriler, her 3 TL kredi kartı ödemesinin 1 TL'sinin işyeri sahiplerine ödemelerde büyük kolaylık sağlayan ticari kartlarla gerçekleştirildiğini ortaya koyuyor."

"KART SEÇİMİNDE KAMPANYALAR REKABET AVANTAJI SAĞLIYOR"

Tüketicilerin çok fazla kredi kartı seçeneği olduğuna vurgu yapan Atilla, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

"Bu seçenekler, tüketicileri kredi kartı karşılaştırma platformlarına yönlendiriyor. Tüketiciler, nasıl e-ticarette bir ürün satın almadan önce en hesaplı fiyatı bulmaya çalışıyorsa, kart tercihlerinde de en çok ayrıcalık sunanı arıyor. Bu noktada kredi kartı programlarıyla birlikte gelen kampanyalar kart sağlayıcılarına ve bankalara rekabet avantajı sağlıyor."

Haberin Devamı