Geri Dön
Ekonomi'Ezel' oyun oldu!

'Ezel' oyun oldu!

İlk yerli savaş oyunu olan Zula, karakterlerini seçerken Türk dizilerinden etkilendi. Kenan İmirzalıoğlu’na benzeyen karakterin de yer aldığı oyun, Brezilya ve Çin’e de ihraç edilecek

'Ezel' oyun oldu!

Dijital alandaki Türk Oyun geliştiriciler, her geçen gün adlarından söz ettirmeyi başarıyor. Mobil platformda daha sık duyduğumuz başarılar bilgisayar ve grafikli oyunlara da taşınıyor.

Dijital oyunda pek çok farklı alan var. Bunlardan biri bütün dünyada oyunseverlerin çokça tercih ettiği MMOFPS olarak dilimize de giren ‘çok oyunculu birinci şahıs’ oyunları. Dünyada bu tarzdaki en ünlü oyunlardan biri call of duty. Grafikleri, karakterleri, geçtiği mekanlar nedeniyle oyun geliştirmenin bir hayli zor olduğu bir alan.

Türk oyun şirketleri bu alanda da varım diyor. Yerli oyun stüdyosu MadByte Games tarafından geliştirilen ve Lokum Games tarafından yayınlanan ‘Zula’, yerli MMOFPS türündeki ilk yerli oyunlardan. Türk oyunseverler yanında dünyadan da ilgi gören bu oyunun ihracatı için de çalışmalar sürüyor. İstanbul’da düzenlenen dijital oyun fuarı GameX’de bu yeni oyununu sergileyen firma, büyük ilgi görüyor. Oyunun en ilgi çeken tarafı karakterlerin Türk dizilerindeki oyunculara benzemesi. Aynı Kenan İmirzalıoğlu ve Behzat Ç.’yi andıran karakterleri seçerek oyuna başlayabiliyorsunuz. İmirzalığlu’na benzeyen karakter oyunda Demir adını alıyor.

‘Dizilerden esinlendik’

Lokum Games Yöneticisi Ahmet Avcı, Zula oyunundaki karakterleri geliştirirken Türk dizilerinden esinlendiklerini söylüyor. Avcı, “Bu sanatçılarla bir anlaşma yapmadık. Karakterler onları andırıyor ama genel Türk tipini de yansıtıyorlar. Türk oyuncular bu tarz oyunlarda hep çekik gözlü ya da Avrupalıya benzeyen karakterleri seçmek zorunda kalyordu onlara bize benzeyen karakterleri seçme şansı tanıdık” diyor.

Oyun her bakımdan yerli. Geçtiği mekanlar tanıdık. Üsküdar Sokakları, Safranbolu, Gaziantep Mülteci Kampı... Haritalarında coğrafyamıza ait birçok detay var. Tanıdık mekanlarda rakip takımla çatışma düşüncesinin yanı sıra globalde de yayın yapacak olan bir oyunda Türkiye’den çeşitli mekanların yer alması heyecan verici.

Avcı, oyunu 20 kişilik ekibin 2.5 yıldır geliştirdiğini ve alanında ilk yerli yapım olan Zula’nın bir yıldır da oyunseverler tarafından zevkle oynandığını belirtiyor. 3 milyona yakın kayıtlı kullanıcısı olan Zula’yı günde 15 bin kişi oynuyor.

Oyunun Türkiye’de çok sevildiğini kaydeden Avcı, yurtdışına ihracat çalışmalarına da başladıklarını, Brezilya, Çin, Vietnam, Tayvan’dan ilgi gören oyunu bu ülkelere ihraç edeceklerini de aktarıyor. Zula, ilk kez ihracatı yapılan Türk dijital oyunlarından biri olacak.

Ücretsiz indiriliyor

Zulaoyun.com üzerinden oynanabilen dijital oyun ücretsiz. Ancak oyun içi satın almayla gelir elde ediyor. Üç boyutlu İstanbul ve Türkiye haritalarında gerçek kişilerle birlikte bir ekip olup rakiplerinizi yenmeye çalışıyorsunuz. Vatansever asker ve istihbaratçılardan oluşan Zula ve paralı askerlerden oluşan Gladyo adında 2 düşman oluşumun yer aldığı oyunda farklı hikayelere sahip toplam 14 ayrı karakter bulunuyor. Üsküdar, otopark, metro istasyonu ve düğün salonu gibi farklı büyüklüklerde ve gerçeğe uygun birçok haritanın yer aldığı Zula’da oldukça geniş bir mühimmat seçeneği de yer alıyor.

Yoğun bir geliştirme sürecinden geçen Zula, geri bildirimler ışığında sürekli geliştirilmeye devam ediliyor.

Yerli oyun ‘uçuş’a geçti

Gelişme aşamasındaki pek çok start up’da olduğu gibi oyunlar da yatırımcı çekiyor. Bu amaçla kurulan yatırımcı firmalar da var. Starters Hub’ın bir kolu olan Gamebootcamp bunlardan biri. GameX’de stand açan firma desteklediği firmaların oyunlarını sergiliyor. Firmanın yöneticisi Cem Nahit Köne, 5 mobil oyun ve 1 PC oyununa destek verdiklerini belirterek, iyi fikri olan oyun geliştiricilerine fikir aşamasında bile yatırım yapabildiklerini söyledi. Starters Hub’ın destek verdiği oyunlardan biri henüz alfa aşamasında olan Void Runner adlı uçuş oyunu. RealityArts firması geliştirdi. Oyunun geliştiricilerinden 28 yaşındaki İsmail Kemal Çiftçioğlu, bu alandaki ilk yerli oyun olduklarını belirterek, ünlü oyun platformu Steam’in oyunu kabul ettiğini ve üç ay içinde beta sürümünün çıkacağını belirtti.