Geri Dön
EkonomiEngelli maaşı ne kadar 2022? Engelli maaşı nasıl alınır, engelli maaşı alma şartları nelerdir, maaş başvuru nereye yapılır?

Engelli maaşı ne kadar 2022? Engelli maaşı nasıl alınır, engelli maaşı alma şartları nelerdir, maaş başvuru nereye yapılır?

Engelli maaşı ne kadar, nasıl alınır? 2022 yılına girilmesiyle açıklanan asgari ücret sonrası engelli maaşlarında da artış oldu. Engelli maaşları, engel durumuna göre değişiyor. Engel oranı yüzde 70 ve üzerine ödenen engelli maaşı bin 264 liraya yükseldi. Peki, 2022 engelli maaşı ne kadar? İşte 2022 engelli maaşı ve maaş alma şartları…

Engelli maaşı ne kadar 2022? Engelli maaşı nasıl alınır, engelli maaşı alma şartları nelerdir, maaş başvuru nereye yapılır?

Engelli maaşı ne kadar oldu? Asgari ücret zammıyla yaşlılık, evde bakım ve engelli maaşlarında artış yaşandı. Engelli maaşı 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük kişilere veriliyor. 65 yaşından büyük olması halinde engel oranın en az %70 olması gerekiyor. Peki, Engelli maaşı nasıl alınır, engelli maaşı alma şartları nelerdir, maaş başvuru nereye yapılır?

ENGELLİ MAAŞI NE KADAR OLDU 2022?

Engelli oranı %40-69 arasında olan vatandaşlara

Mevcut: 661,13 lira
Yeni: 842.81 lira

%70 ve üstü:

Mevcut: 991,69 lira
Yeni: 1.264,20 lira ödenecek.

ENGELLİ MAAŞI ŞARTLARI NELER, BAŞVURU NEREYE YAPILIR, NASIL?

En az %40 oranında engelin olması ve bu durumu sağlık kurulu raporu ile belgelemesi gerekmektedir.

18 yaşını doldurmuş ve 69 yaşına girmemiş olanların başvuruları kabul edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruları kabul edilmektedir.

Şahsen başvuru yapamayacak durumda olan engelli bireylerin mahkeme kararı ile onaylanmış vasilerinin başvuru yapması gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yönlendirdiği, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu alınmalıdır.

Engelli bireyler kendi tercihlerine göre bir hastaneden rapor alamamaktadır. Gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde vakıfa ulaştırılması ve başvuru onayı alınması gerekmektedir.

ENGELLİ MAAŞI HER AYIN KAÇINDA YATAR?

Engelli aylıkları engelli maaşı alan kişinin doğum tarihinin son rakamlarına göre değişiyor. Örneğin doğum tarihinin son rakamı 0-5 arası olan kişilerin engelli aylığı her ayın 5. günü hesabına yatırılır.

ENGELLİ MAAŞLARI ALMA TAKVİMİ

Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü.

Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü.

Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın 7 inci günü.