Gazete Vatan Logo

Cevdet Yılmaz'dan dar gelirli vatandaşlara vergi müjdesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, vergi reformuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Cevdet Yılmaz, katıldığı canlı yayın programında vatandaşlara vergi müjdesi verdi. Yılmaz, doğrudan vergilerin artacağına belirterek "Gelir düzeyine göre vergi alınmasını hedefliyoruz" dedi.

Cevdet Yılmaz'dan dar gelirli vatandaşlara vergi müjdesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’de herkesin vergi reformu yapılması konusunda uzlaşı içinde olduğunu belirterek, “Dolaylı vergilerin payı çok yüksek. Doğrudan vergiler nispeten düşük. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde oransal olarak doğrudan vergilerin payının artmasının gerektiğine, sosyal adalet açısından artması gerektiğine inanıyorum. Gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak değil. Düşük gelirli kesimlere daha az sorumluluk yüklenmesi anlamına geliyor. Dolaylı vergide bu ayrımı yapamıyorsunuz” dedi.

Bir televizyon kanalına konuk olan Yılmaz, emeklilerle ilgili iyileştirme konusunda da “Alternatiflere bakılıyor” ifadesini kullandı. 

'VERGİ GELİRLERİNDEKİ ARTIŞ İÇİN DÖRT ÖNEMLİ KONUDAN BAHSEDEBİLİRİZ'

Vergi gelirlerinde artışı sağlayan dört önemli konu var diyen Yılmaz, "Vergi gelirlerindeki artış her zaman vergilerdeki artış olmak durumunda değil. Dört önemli etkiden bahsedebiliriz. Birincisi; bu yıl tedbirler aldık. Bütçe açığımızı aşağıya çekebilmek için. O tedbirlerin 2023'e yansıması yarım yıl 2024'e yansıması tam yıl olacak. Kayıt dışılıkla etkin ve dijital verileri kullanarak mücadele edilecek. Taahhuk-tahsilat oranlarını artırıcı tedbirler görüyoruz. Vergi oranlarında oransal değişiklik yapmadan bir farklılık oluşturacak. Enflasyon kamunun giderlerini ve vergi gelirlerini de artırıyor. Bütün bunlarla baktığımızda vergi gelirlerindeki artışı izah edebiliriz." dedi.

Haberin Devamı

GELİR DÜZEYİNE GÖRE VERGİ SİSTEMİ GELİYOR

Sosyal adalet açısından gelir düzeyine göre vergi sistemi getirileceği müjdesini veren Cevdet Yılmaz, "Türkiye'de herkes vergi reformu yapılmalı diyor. Kabaca bir uzlaşı var. Sadeleştirmekten bahsediyor insanlarımız. Doğrudan vergi dolaylı vergi meselesi var. Mevcut yapıyı tartışmamız gerektiğine inanıyorum. Dolaylı vergilerin payı çok yüksek. Doğrudan vergiler nispeten düşük. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde oransal olarak doğrudan vergilerin payının artmasının sosyal adalet açısından gerektiğine inanıyorum. Gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak değil, düşük gelirli kesimlere daha az sorumluluk yüklenmesi anlamına geliyor. Dolaylı vergide bu ayrımı yapamıyorsunuz. Orada sosyal adaleti şöyle gözetiyoruz, dar gelirlilerin fazla kullandığı kalemleri yükseltmeyi düşünmüyoruz." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

'EN KRİTİK KONU KAYIT DIŞILIKLA MÜCADELE'

Vergi gelirlerinde en kritik konunun kayıt dışı ile mücadele olduğunu söyleyen Yılmaz, "Her zaman vergi gelirleri oran artınca artacak diye kural yok. En kritik konu kayıt dışılıkla mücadele. Bugünkü dijital imkanları düşündüğünüzde bizim çok etkili şekilde bu alanı kullanmamız gerekiyor. Bunu yaptığınızda doğrudan vergiler de artmış oluyor. Gönül arzu eder dış yatırımcı açısınan vergiler düşük olsun. Devlet olarak yapmanız gerekenler var. Eğitim, sağlık, yol, güvenlik hizmetlerini sürdürmek durumundasınız. Bunu da sağlıklı kaynaklarla disiplinli yapmak en doğrusu." şeklinde konuştu.