Geri Dön
EkonomiAkaryakıt fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Motorin ve benzine zam geliyor

Akaryakıt fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Motorin ve benzine zam geliyor

Benzin ve motorin fiyatları ile ilgili son dakika gelişmesi! Arabası olan herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Akaryakıta yeni zam geliyor. Petrol piyasasında yaşanan arz daralması, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de seyahat sezonunun yaklaşması ve Çin'de Kovid-19 kaynaklı yeni karantinanın uygulanabileceğine ilişkin endişeler, petrol fiyatlarında baskı kurmaya devam ediyor. Tüm bunların yanı sıra dolar kurunda yaşanan yükselişle beraber LPG'den sonra motorin ve benzine de zam sinyali göründü. Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre, motorine bu gece ya da yarından itibaren zam gelecek. İşte akaryakıt fiyatlarında son durum...

Akaryakıt fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Motorin ve benzine zam geliyor

Brent petrol fiyatlarında yukarı yönlü yaşanan dalgalanmalar ve yerli piyasada dolar kurundaki hareketlilik, akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıdı. Sektör kaynakları LPG'ye bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 36 kuruş zam geleceğini bildirdi. Zamlı tarifenin pompaya yansıyacağı öğrenilirken, benzin ve motorine de zam yolu göründü.

MOTORİNE YENİ ZAM: 23 TL'Yİ AŞACAK

Brent petrol ve doların yükselişi akaryakıt fiyatlarında artışı tetikledi. Sektör temsilcilerinin aktardığı bilgiye göre, motorin fiyatlarına tam 1 lira 20 kuruş zam gelecek. Zamlı tarifenin bu gece ya da en geç yarın geceden itibaren geçerli olacağı öğrenilirken, yeni tarifenin pompaya da yansıması bekleniyor. Böylece son zamla beraber motorinin litre fiyatı 23 TL'nin üzerine çıkmış olacak.

BRENT PETROL NE KADAR?

Dün 111,91 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, bugün 111,36 dolar seviyesinde. Brent petrolde teknik olarak 112,27 ile 113,42 dolar aralığının direnç, 111,12 ile 109,97 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

PETROL FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Fiyatlardaki yükselişte, küresel petrol piyasalarındaki arz daralması endişeleri ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşan seyahat sezonuyla artan güçlü talep beklentileri etkili oldu. ABD'de 30 Mayıs Anma Günü'ne denk gelen hafta sonunun son iki yılın en yoğun günlerinden olması bekleniyor. Eylül ayına kadar devam edecek yoğun seyahat sezonu petrol talebinde yükseliş beklentilerini artırıyor.

Ayrıca Çin'in başkenti Pekin'de koronavirüs önlemleri sürerken, ülkenin ticaret merkezi Şanghay'da 1 Haziran itibarıyla tedbirlerin gevşetilerek normalleşmenin başlaması bekleniyor. Ülkede yeni kısıtlamaların uygulanabileceğine yönelik endişeler ise küresel petrol fiyatlarında baskı oluşturmaya devam ediyor.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

İSTANBUL

Benzin: 22,85
Motorin: 22,07
LPG: 11,17

ANKARA

Benzin: 22,94
Motorin: 22,17
LPG: 11,23

İZMİR

Benzin: 22,96
Motorin: 22,18
LPG: 11,04

HAM PETROL STOKLARINDA ARTIŞ VAR

Amerikan Petrol Enstitüsü öngörüsüne göre, ülkenin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 567 bin varil arttı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 690 bin varil azalacağı yönündeydi.

Brent petrolde teknik olarak 112,27 ile 113,42 dolar aralığının direnç, 111,12 ile 109,97 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor. (TGRT Haber)