Geri Dön
EğitimTEOG-2 kolaydı Aziz Sancar soruldu

TEOG-2 kolaydı Aziz Sancar soruldu

Eğitimciler Fen bilimleri sorularını orta güçlükte, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorularını yorum becerisine dayalı ve Yabancı dil sorularını ise bilgiyi sorgulayıcı olarak değerlendirdi

TEOG-2 kolaydı Aziz Sancar soruldu

TEOG-2’nin ikinci oturumunda Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı dil derslerinden sınava giren öğrenciler ve eğitimciler soruları düne göre daha ortalama buldu. Ancak bu TEOG’daki soruların genele bakıldığında geçtiğimiz iki yıldaki sorulara göre zorluk derecelerinin daha yüksek olduğu görüldü. Eğitimciler fen bilimleri sorularını orta güçlükte, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorularını yorum becerisine dayalı ve yabancı dil sorularını ise bilgiyi sorgulayıcı olarak değerlendirdi. Fen bilimlerinde Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın çalışmasına dair sorulan soru öne çıktı.

Fen Bilimleri ve Teknoloji

Son konulardan çıktı

- Yasemin Dündar (Bilfen Ortaokulları Fen Bilimleri Bölüm Başkanı): “Fen ve Teknoloji sınavı orta güçlükte sorulardan oluştu. Beklenildiği gibi sorular son konulardan ağırlıklıydı. Deney düzeneklerinin yoğun olarak kullanıldığı sorularda öğrencilerin yorum yeteneği ölçülmeye çalışılmış. “Maddenin halleri ve ısı” ünitesinden ayırt edici sorular sınavda belirleyici oldu. TEOG-1 konusu olan DNA’nın yapısı ile ilgili 2015 Nobel Kimya ödülünü alan Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın çalışmasının yorumuna dair bir soru geldi. Bu da bilimsel gündemi takip eden öğrenciler için avantaj oldu.”

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

Kavram bilgisi ölçme

- Havva GÜNEŞ (Bilfen Ortaokulları Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı): “TEOG-1 konu ve kazanımlarından iki, 3. ünite ‘Ya İstiklal Ya Ölüm!’den 5, 4. ünite ‘Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar’dan yedi, 5. ünite ‘Atatürkçülük’ten altı soru geldi. ‘Selanik’in sosyal ve kültürel özelliklerinin sınıflandırılması istenen’ soru çözülme oranlarını etkileyecektir. Sınav; öğrencilerin kavram bilgisini, yorum yapabilme becerisini iyi ölçen sorulardan oluştu.”

Yabancı Dil

Anlamaya yönelik

- MüjganYeşiloğlu (Bilfen Ortaokulları İngilizce Bölüm Başkanı): “TEOG-1 kazanımlarını da içeren 8 ünitenin tamamından sorular soruldu. Günlük hayatın önemli bir parçası olan ‘Teknoloji ve İletişim’ ünitesinden çok soru geldi. Doğru cevaplar için kelime bilgisi öne çıktı. Diyalog sıralama, diyaloğa dayalı anlama soruları belirleyici oldu. Dil bilgisi soruları parça içerisinde kazanıma hakim olmayı gerektirecek şekilde soruldu. Okuma anlama sorularında ağırlık son iki ünitedeydi. İngilizce soruları öğrencilerin İngilizce bilgisini sorgulayıcı bir yapıya sahipti.”