Geri Dön
EğitimÖzel okul zammı ne kadar olacak? İşte 2022 özel okul zam oranları!

Özel okul zammı ne kadar olacak? İşte 2022 özel okul zam oranları!

Özel okulların 2022-2023 eğitim-öğretim yılı erken kayıt dönemi fahiş fiyatlar tartışmalara neden olmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okullardaki yapılan zam oranına ilişkin yeni bir karar aldı. Bakanlık özel okullarda yapılacak zam oranını açıkladı. Öte yandan Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK), geçen hafta yaptığı 2022- 2023 yılına ait okul ücretleri için azami artış açıklamasını, gelen tepkiler üzerine geri çekti. Peki, Özel okul zammı ne kadar olacak? Özel okul zam oranları 2022 ne kadar? İşte detaylar…

Özel okul zammı ne kadar olacak? İşte 2022 özel okul zam oranları!

1 milyondan fazla aileyi ilgilendiriyor. Özel okullara uygulanacak zam belli oldu! Milli Eğitim Bakanlığı özel okullardaki yapılan zam oranına ilişkin yeni bir karar aldı. Geçtiğimiz hafta Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK), 2022- 2023 yılına ait okul ücretleri için azami artış açıklamasının ardından MEB, özel okullardaki yapılan zam oranını belirledi. Peki, Özel okul zammı ne kadar olacak? Özel okul zam oranları 2022 ne kadar? İşte detaylar…

2022 yılı ile birlikte özel okulların ücret tarifesinde değişikliğe gidiliyor. Bazı okullar yüzde 100'e varan oranda zammı uygulamaya koymuştu. 14.617 özel okul bulunuyor Türkiye'de.

ÖZEL OKUL ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Özel okulların 2022-2023 eğitim-öğretim yılı erken kayıt dönemi fahiş artışlarla başlamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı özel okullarda yapılacak zam oranına ilişkin yeni bir karar aldı. Buna göre; 2022 yılında özel okullarda yapılacak zam oranı yüzde 36.73'ü geçemeyecek.

ÖZEL OKUL ZAMMINA ŞİKAYET EDİN ÖNERİSİ!

Yapılacak çalışmada yönetmeliğin özel maddesine göre yapılacak. Özel okullar bu yıl için en fazla yüzde 36.7 zam uygulayabilecek. Bundan sonra ne olacak bu kapsamda özel okullar birliği başta olmak üzere bu oran MEB tarafından belirlenecek. Buna uyulmazsa MEB yönetmeliğe rağmen farklı zam uygulayan okullar için şikayet edilmesini söylüyor. Yeni dönemde özel okulların ücret artışı için maksimum oran için yüzde 36.7 seviyesi belirlendi."

Özel okullarımız, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na bağlıdır. Her kurum ücretlerini, kendi bütçe hesaplarını yaparak bağımsız olarak belirler ve açıklar. İşte MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin zam artışını sınırlayan o madde:

MADDE 53 – (1) Kurumlar, Kanunu'nun 12 nci maddesinde yer alan hükümlere uygun olarak öğrenci ve kursiyer ücretlerini; veli veya kursiyerlerle yapacakları Bakanlıkça belirlenerek Genel Müdürlük internet sayfasında yayımlanan özel sözleşmelerinde sağlayacaklarını belirttikleri eğitim ve öğretim imkânlarına, gelişmelerine imkân verecek yatırım ve hizmetler ile diğer işletme giderlerine göre tespit ederler. Ancak okulların ara sınıflarının eğitim ücreti bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen, okulda devam eden öğrencilerin ücreti ise öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen eğitim ücretine (YILLIK ÜFE+TÜFE/2) oranına en fazla % 5 oranında artış yapılarak belirlenir.