Geri Dön

MEB'den flaş karar! Yeni dönem başlıyor, anaokulu, ilkokul ve kurslar...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmen harekete geçti. Tüm Türkiye'ye yayılacak. İlkokul, anaokulu, kurs merkezi gibi birçok alanı kapsıyor. Bakan Özer açıkladı. Kullanılmayan köy okulu binaları, 'köy yaşam merkezleri' projesiyle ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, doğa, bilim, ve tasarım gibi farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülüyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin dört bir yanında köylerin kalbi olacak yaşam merkezleri inşa edildiğini duyurdu. Öte yandan Hayat boyu öğrenme çerçevesinde 81 ilde faaliyet gösteren 998 halk eğitimi merkezinden 2022 yılının ilk altı ayında 6 milyon 317 bin 933 vatandaş yararlandı. İşte son dakika haberinin detayları...

MEB'den flaş karar! Yeni dönem başlıyor, anaokulu, ilkokul ve kurslar...

Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirilen proje vesilesiyle ulaşılabilir yaşam alanları oluşturulacak. Proje çerçevesinde ilk uygulama Samsun’da yapıldı. “Alanlı Recep Asal Matematik ve Tabiat Okulu” adıyla yeniden eğitim öğretime kazandırılan köy yaşam merkezi ile sürecin başladığını belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin dört bir yanında köylerin kalbi olacak yaşam merkezleri inşa edildiğini duyurdu.

“Buradaki amacımız köylerimizde kullanılmayan okulları bir şekilde eğitim kurumu veya farklı ihtiyaçlara karşılık aktif olarak kullanabilmek" diyen Özer, öncelikle köy ilkokullarının öğrenci sayısına bakılmaksızın açılabilmesi için yönetmelik değişikliği yapıldığının altını çizdi. Köylerde anaokulu açılması için gereken 10 öğrenci olması kriterinin de 5’e düşürüldüğünü hatırlatan Bakan Özer, bu değişiklikle köylerdeki 12 bin çocuğun anaokullarıyla buluştuğunu belirtti.
Özer, kullanılmayan köy okulu binalarının köy yaşam merkezlerine dönüşümüne ilişkin şu bilgileri paylaştı:

KÖY OKULLARINDA YENİ DÖNEM

“Eğer anaokulu veya ilkokul olarak kullanılamıyorsa halk eğitimi merkezi olarak kullanarak, özellikle tarım ve hayvancılıkla ilgili köylülerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü eğitimi, Tarım ve Orman Bakanlığımızla iş birliği içinde koordineli bir şekilde yürüterek köylümüzün bulunduğu mekana eriştirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda eğer halk eğitimi merkezine ihtiyaç yoksa köyün durumuna ve fiziki koşullarına göre orayı bir gençlik kampına dönüştürmeye, çocuklarımızın gençlik kampında vakit geçirecekleri, köy ortamını teneffüs edecekleri bir mekana dönüştürmeyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.”

Projenin tüm il, ilçe ve köylerde büyük bir teveccühle karşılandığını anlatan Özer, “İllerimiz artık kendi köylerindeki okulların tekrar hayata kazandırılmasıyla ilgili aktif olarak bu sürece katılmaya başladı. İnşallah 2022-2023 eğitim öğretim yılı başlayana kadar da biz bakanlık olarak tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte sahada köy okullarının açılması ve aktif olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasıyla ilgili süreci yakinen takip edeceğiz” diye konuştu.

YÜZBİNLERCE KİŞİ KATILDI

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 998 halk eğitimi merkezi, 81 ilde vatandaşların hayat boyu öğrenme çerçevesinde eğitim taleplerini karşılıyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bakanlık olarak sadece eğitim çağındaki nüfusun değil, aynı zamanda eğitim çağı dışındaki tüm vatandaşların eğitime erişimini artırdıklarını belirterek şu istatistikleri paylaştı:

“2022 yılı Ocak ayında kurslardan 602 bin 282, Şubat ayında 720 bin 254, Mart ayında ise 1 milyon 314 bin 61 vatandaş yararlanmıştı. Nisan ayında katılımcı sayısı 3,8 milyona yükseldi, Mayıs ayında da hayat boyu öğrenme kurumlarında ücretsiz olarak açılan 73 alandaki 241 bin 355 kursa, 5 milyon 224 bin 297 kursiyer katılım sağlamıştı. 2022 yılının ilk altı aylık döneminde ise 998 halk eğitimi merkezi ile 27 olgunlaşma enstitüsünde açılan 286 bin 225 kursa toplam 6 milyon 317 bin 933 kursiyer katıldı.”

Tüm vatandaşları hayat boyu öğreniciler olma yönünde teşvik ettiklerini dile getiren Özer, “Kursiyerlerin 3 milyon 681 bin 871’i kadın (yüzde 58,34); 2 milyon 629 bin 62’si ise erkeklerden oluşuyor (yüzde 41,66). Buna göre 2021 yılında 1 milyon 663 bin 223 kursiyer sayısına ulaşılırken 2022 yılının ilk altı aylık dönemindeki kursiyer sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 379 oranında gerçekleşti” değerlendirmesinde bulundu.
Özer, kursiyer sayısının nüfusa oranla elde edilen istatistiklere göre en çok kursiyere ulaşan illerin ise sırasıyla Kilis, Erzincan, Mersin, Gümüşhane, Osmaniye, Edirne, Kütahya, Batman, Burdur, Denizli illerinin olduğunu bildirdi.

Halk eğitimi kurslarını tercih eden kursiyerlerin yaş gruplarıyla ilgili de bilgi veren Özer, “Kursiyerlerin 2 milyon 629 bin 900’ü 25-64 yaş grubunda bulunuyor (yüzde 41,67). Açılan kurslardan 205 bin 280’i genel kurs bünyesinde olup katılan kursiyer sayısı, 4 milyon 761 bin 63’tür. Açılan 80 bin 946 mesleki ve teknik kursa ise 1 milyon 549 bin 870 kursiyer katıldı" dedi.