Geri Dön
EğitimMEB resmen duyurdu! Ve belli oldu 906 lira fark...

MEB resmen duyurdu! Ve belli oldu 906 lira fark...

Milyonlarca kişi merakla bekliyordu ve belli oldu. Peş peşe açıklamalar geldi. 3600 ek göstergenin ilk müjdesi açıklandı.950 bin öğretmenin maaş ve ikramiyesi artacak. Memurların 3600 ek göstergesi konusunda çalışma devam ederken kapsamı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamıştı. Polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri bu anlamda öne çıkıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenler Günü kapsamında öğretmenlerle bir araya geldiği toplantıda 3600 ek gösterge müjdesini verdi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de hem 3600 ek gösterge hem de meslek kanunu için önemli bilgileri paylaştı...

MEB resmen duyurdu! Ve belli oldu 906 lira fark...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3600 ek gösterge mesajını ilk 2018’de AK Parti’nin seçim beyannamesini açıkladığı toplantıda vermişti. Erdoğan, burada verdiği mesajda polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ve idarecilerin 3600 ek gösterge sorununun çözüleceğine dikkat çekmişti. Erdoğan, son olarak 3600 ek göstergesinin 2022 yılının sonuna kadar çözüme kavuşturulacağını açıklamıştı

OCAKTA MECLİS’E GELİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise 14 Kasım’daki Memur-Sen Büyük Türkiye Buluşması’nda 3600 ek gösterge çalışmalarında sona geldiklerini ve çalışmayı ocak ayında Meclis’e getireceklerini söylemişti. Kamuda memurların 3600 ek gösterge beklentileri devam ederken kapsamı hakkında ise yürütülen çalışmalar konusunda resmi bir bilgi paylaşılmamıştı.

 HER AY 906 LİRA FAZLA YATACAK

Peki 3600 ek gösterge düzenlemesi öğretmenlere ne gibi faydalar sağlayacak? Ek gösterge memurun maaşını yükselten bir parametre. Ancak ek gösterge, memurun görev aylığı tutarını çok az yükseltmesine (yaklaşık olarak 20-50 lira arası) karşın, emekli aylığında önemli artışlar sağlayacak. Örneğin; ek göstergesi 3000 ve 25 yıl hizmeti olan bir öğretmenin ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi halinde şu anda 3 bin 873 lira olan emekli aylığı 4 bin 723 liraya yükselecek. Dolayısıyla emekli aylığında 849 lira artış olacak. Aynı durumda 30 yıl hizmeti olan öğretmenin ise 4 bin 132 lira olan emekli maaşı 5 bin 38 liraya çıkacak ve 906 liralık bir yükseliş görülecek.

25-30 YIL ÇALIŞANA NE KADAR TOPLU PARA ÖDENECEK?

Ek göstergesi 3000 olan 25 yıl hizmeti olan bir öğretmen ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi neticesinde 129 bin 126 lira olan emekli ikramiyesi 157 bin 444 liraya çıkacak. Bir başka deyişle emekli ikramiyesinde 28 bin 318 lira artış olacak. Aynı durumda 30 yıl hizmeti bulunan öğretmenin ise 154 bin 951 lira olan emekli ikramiyesi 188 bin 933 liraya yükselecek ve 33 bin 981 lira bir artış söz konusu olacak.

ÖZEL GÜNDE DUYURULDU

İlk müjde öğretmenlere geldi. Kamuda yaklaşık 950 milyon öğretmen bulunuyor. Erdoğan, Öğretmenler Günü münasebetiyle önceki gün 81 ilden 81 öğretmenle bir araya geldiği toplantıda, “Öğretmenlerimize bazı müjdeler vermek istiyorum. Öğretmenlerimizin haklarını güvence altına alacak bir Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık. 3600 ek gösterge başta olmak üzere sağlayacağımız yeni hakların şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

MEB resmen duyurdu Ve belli oldu 906 lira fark...

SENDİKALAR NE İSTİYOR?

Memurlar ve sendikalar kamuda en düşük ek göstergenin 3600 olmasını talep ediyor. Hatta bugüne kadar ek göstergeleri olmayan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanı hizmetli, müstahdem gibi memurlar da en azından kendileri için az da olsa bir ek gösterge rakamı belirlenmesini talep ediyor.

40 BİN LİRAYA KADAR ARTIŞ

Memurlardan 3600 ek gösterge verilmesi öngörülen kesimde halen ek göstergesi 2200 olan da var, 3000 olan da var. 2200 ek göstergeden 3600 ek göstergeye geçişte emekli maaşlarında 1000 liranın üzerinde, ikramiyede de 40 bin liraya varan artış olacak.

MEB resmen duyurdu Ve belli oldu 906 lira fark...

BAKAN ÖZER: HAYIRLI OLSUN...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında, 81 ilden gelen öğretmenlerle Ankara'daki Gölbaşı Vilayetler Evi'nde bir araya geldi. Bakan Özer, öğretmenlere teşekkür ederek, "Değerli öğretmenlerimiz bizim medeniyetimiz, öğretmenlerini hiçbir zaman eğitimin teknik bir unsuru olarak görmez. Bizim medeniyetimizde öğretmenler her daim eğitimin asli unsuru olmuştur. Pandemi süreci, öğretmenlerin misyonlarının hayati olduğunu çok daha iyi anlamamızı sağladı. Öğretmen rehberdir, ilham kaynağıdır. Hepsinin ötesinde öğrencinin hayatında örnek aldığı kişidir. Sizler hazırlıksız yakalandığımız pandemi sürecinde büyük bir azim ile görevlerinizi yerine getirdiniz. Geleceğin inşasında en değerli sermayemiz olan çocuklarımıza bitmeyen azminiz, insani ve vicdani değerleriniz ile büyük bir örnek oldunuz. Bundan sonra da ülkemizin umudu çocuklarımızın ilham kaynağı olmaya devam edeceksiniz. Bizler de bu süreçte sizlerin en büyük destekçiniz olacağız" diye konuştu.

'BİR KARİYER MESLEĞİ OLARAK TANIMLANABİLECEK'

Bakan Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün akşam hazırlıkları tamamlanan 'Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun yakın zamanda TBMM'ye sunulacağı müjdesini verdiğini söyleyerek, "Bu düzenleme sayesinde, Türkiye eğitim tarihinde ilk kez öğretmenlerimiz kapsamlı ve bütüncül bir meslek kanununa kavuşmuş olacaklardır. Öğretmenlik meslek kanunu sayesine öğretmenlik artık bir kariyer mesleği olarak tanımlanabilecek; adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve baş öğretmenliğin hakları, görevleri ve sorumlulukları değişim temelli bir kariyer sistemi çerçevesinde değerlendirilebilme imkanına kavuşacaktır. 3600 ek gösterge ile birlikte yeni düzenlemenin şimdiden öğretmen camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Çocuklarımız için gösterdiğiniz gayret, ilgi ve sabır için teşekkür ediyorum. Ülkemizin dört bir yanında görev yapan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum, şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler