Geri Dön
EğitimMEB harekete geçti ve resmen duyurdu, değişiyor! Tarihte bir ilk, 2000 lira fark...

MEB harekete geçti ve resmen duyurdu, değişiyor! Tarihte bir ilk, 2000 lira fark...

Yüz binler merakla bekliyordu Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti ve güzel haber geldi. Müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Tarihte bir ilk olacak. Meclis'e geliyor. 10 yıl çalışan öğretmenler uzman olacak ve 1000 TL maaşlarında artış olacak. Uzman öğretmenler sınava girerek başöğretmen olabilecek. Bu durumda da maaşları 2 bin TL artacak. Kadrolu, sözleşmeli öğretmen ayrımını da ortadan kaldırılıyor...

MEB harekete geçti ve resmen duyurdu, değişiyor! Tarihte bir ilk, 2000 lira fark...

 20. Milli Eğitim Şûrası 7 yıl sonra yapılıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şuranın açılışında konuştu ve yüz binlerce öğretmene müjdeleri tek tek duyurdu. Meclis'e gelecek Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin detayları açıklayan Erdoğan "Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar" dedi. İkinci eğitimlerini tamamlayan ve sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlere 1000 TL, başöğretmenlere ise 2000 TL maaş artışı yapılacak. İşte öğretmenleri sevindirecek kararlar...

 ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU'NU KISA SÜREDE MECLİSİMİZİN TAKDİRİNE SUNACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: "Öğretmenliğin sadece eğitim-öğretim sürecinde edinilen bilgileri sınıfta öğrencilere aktarmak anlamına gelmiyor. Öğretmenlik bilginin yanında tecrübe ve irfanla çocukları, gençleri geleceğe hazırlama mesleğidir. Öğretmen evladı gibi gördüğü öğrencilerine sadece öğretmiyor, aynı zamanda değer kazandırıyor, ufuk çiziyor, iyiyi, doğruyu ve güzeli gösteriyor. Öğretmen yalnızca akla hitap etmiyor, kalbe ve duygulara da hitap ediyor. Biz tüm öğretmenlerimizden önemli görevler bekliyoruz. Öğretmenlerimizin özlük haklarını artırmayı, çalışma şartlarını iyileştirmeyi asla ihmal etmiyoruz. Son 19 yılda tarihi nitelikte çok sayıda adım attık. Başkaları öğretmenlerimizi tehditle meşgulken biz son olarak bir müjdemizi daha eğitim camiamızla paylaştık. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu kısa sürede meclisimizin takdirine sunacağız. Bu düzenleme sayesinde öğretmenlerimiz tarihte ilk kez meslek kanununa kavuşacaklar.

 "SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN İLE KADROLU ÖĞRETMEN AYRIMINI DA ORTADAN KALDIRIYORUZ"

Öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavını artık bir kenara bırakıyoruz, bunun yerine bir program uygulayarak adaylarımıza destek olacağız. Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize uzman öğretmenlik imkanını getiriyoruz. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz ise sınavdan muaf tutulacaktır. Eğitimlerini tamamlayan ve yapılan sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlerimiz hem 1 derece alacaklar hem de maaşlarında bin lira artış olacaktır.10 yıllık uzman öğretmenler eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanlıyla görev yapacaklar. Yine bu öğretmenlerimize ilave 1 derece verecek ayrıca maaşlarında da 2 bin lira artış yapacağız. 1. derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergelerini 3600'e çıkarıyoruz. Ayrıca sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar. Bu tarihi reformun şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

MEB harekete geçti ve resmen duyurdu, değişiyor Tarihte bir ilk, 2000 lira fark...

"İSTİYORUM Kİ ORTAÖĞRETİMDE PROFESÖRLERİMİZ GELSİNLER OKULLARIMIZA MÜDÜR OLSUNLAR"

Katarlı öğrenciler hadisesinde olduğu gibi tamamen yalan yanlış bilgiler hoş karşılayamayacağımız bir konuydu. Önümüzdeki dönemde medya mensupları ve siyasetçiler başta olmak üzere sorumluluğu olanların daha hassas davranacaklarına inanıyorum. İstiyorum ki ortaöğretimde profesörlerimiz gelsinler okullarımıza müdür olsunlar. Ortaöğretime farklı bir zenginlik kazandıracaktır. Bu çağrımı daha önce de yaptım, bugün bu vesileyle yine yapıyorum. Bunu yaygınlaştırmanın çok çok önemli olduğuna da inanıyorum."

MEB harekete geçti ve resmen duyurdu, değişiyor Tarihte bir ilk, 2000 lira fark...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de "Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Şura sonrasında Meclis’e sunulacak olmasından büyük memnuniyet duyuyorum." açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler