Geri Dön

KPSS ön lisans puan hesaplama 2022! Ön lisans KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte puan hesaplama formülü!

Üniversitelerin 2 yıllık ön lisans programlarından mezun olanların katıldığı KPSS ön lisans sınavında puan hesaplama formülü ve net sayılarına göre puanların nasıl hesaplanacağı araştırılıyor. Puan hesaplama KPSS'de her bir test bölümünden adayların yapmış olduğu netlerin hesaplanmasıyla yapılıyor. Peki, Ön lisans KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? KPSS ön lisans puanı hesaplama formülü ne? İşte KPSS ön lisans hesaplama formülü!

KPSS ön lisans puan hesaplama 2022! Ön lisans KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte puan hesaplama formülü!

KPSS ön lisans sınav puanının hesaplama yöntemi adaylar tarafından merak ediliyor. 2 yıllık ön lisans programlarından mezun olanların katıldığı KPSS ön lisans sınavı her testin kendi içinde değerlendirilmesi ve puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak hesaplanıyor.

KPSS ÖN LİSANS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

ÖSYM KPSS ön lisans başvuru kılavuzunda puan hesaplama sistemi ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:

“Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına dahil edilen testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, ön lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.”

İŞTE PUAN HESAPLAMA FORMÜLÜ

KPSS ön lisans puan hesaplama 2022 Ön lisans KPSS puan hesaplama nasıl yapılır İşte puan hesaplama formülü

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebilecekler.