Dünyanın aktif 7 yanardağı 13 December, 16:57'de eklendi

Önünde ne varsa yok eden, hala aktifliğini koruyan dünyanın yanardağlarını sizler için derledik.

1. Eyjafjallajökull, İzlanda
2010 yılında ki patlama sırasında 20 ülke uçak trafiğini iptal ederek,100binlerce turist'in etkilenmesine neden olmuştur. 
 
Ayrıca bu yanardağ buzul adalardan biridir. Buradaki magma enerjisini kullanmak için jeotermal termik santral yapılarak, 1500 km. kablo döşenmesi planlanmaktadır.
2. Vezüv Yanardağı, İtalya
Pompei ve çevresindeki yerleşim yerlerini yerle bir eden meşhur yanardağdır. 1281 metre yüksekliğe sahip ve aktiftir.
 
3.
Sakurajima, Japonya
 
Eski bir ada ve aktif yanardağlardan olan 2013 yılında kül püskürtmeye başlayan bu yanardağ, bugune kadar ki en fazla kül püskürtme rekorunu elinde bulunduruyor.Öyle ki bu püskürtme, koca bir şehri uzun süre boyunca karanlığa gömmüştür. 
 
2015 yılının ağustos ayında patlama beklentisi nedeniyle bir çok insanın tahliyesine neden olmuştur.Patlama beklentileri halen sürmektedir.
4. Merapi, Endonezya
Endonezya'nın en aktif yanardağları arasındadır.Hemen hemen hergün dumanların yükseldiği bu aktif dağ, çok fazla ölüme neden olmuştur.Son faaliyeti 2010 yılında gerçekleşmiştir.
5. Nyiragongo Yanardağı
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Virunga Milli Parkı içinde yer alan aktif yanardağdır.Ana krater'de yaklaşık 2 km genişliğinde Lav gölü bulunmaktadır.
 
6.
Ulawun, Papua Yeni Gine
 
Papua Yeni Gine bulunan en aktif yanardağdır.Son patlaması Şubat 2010'da olmuştur. Volkan üzerinden küller 3.7 km yüksekliğe ulaşmış ve 95 km sürüklenmiştir.
 
7. Taal , Filipinler
33 patlamayla Filipinlerin en aktif yanardağıdır.Patlamalarda Tsunami olduğundan ölümler çok fazla olmuştur.Şu sıralar göl etrafında suların sıcaklığından anlaşıldığı üzere  yanardağ uyku halinde beklemektedir.