Geri Dön
DünyaUkrayna savaşı bitmeden nükleer uyarı geldi! İşte Rusya'nın tek şartı...

Ukrayna savaşı bitmeden nükleer uyarı geldi! İşte Rusya'nın tek şartı...

Karadeniz'in kuzeyinde Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş tüm şiddetiyle devam ederken Moskova'dan flaş bir nükleer silah açıklaması geldi. Rusya 'nükleer silah şartını' açıkladı.

Ukrayna savaşı bitmeden nükleer uyarı geldi! İşte Rusya'nın tek şartı...

Rus ordusunun işgaliyle başlayan savaş Ukrayna'nın doğusunda yoğunlaşmış durumda. Ukrayna güçlerinin bölgedeki direnişi sürerken Rusya'dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 'kâbus senaryosu' olarak anılan nükleer silah kullanımı ile ilgili konuştu. Rusya'nın hangi koşulda bu silahı kullanacağının sorulması üzerine Şoygu Moskova'nın tek kriterini açıkladı. Rus bakan Moskova'nın nükleer silahlarını yalnızca meşru müdafaa için kullanacağını belirtti.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Ukrayna'da nükleer silahın kullanılması ihtimalini değerlendiren Şoygu şu ifadeleri kullandı;
'Askeri hedeflere ulaşılması için Ukrayna'da nükleer silahı kullanmaya gerek yok. Çünkü görev onlar kullanılmadan da kazanılabilir.'

Ukrayna savaşı bitmeden nükleer uyarı geldi İşte Rusyanın tek şartı...

NATO'YA 'NÜKLEER' GÖZDAĞI
Geçtiğimiz günlerde nükleer silahların yayılmasını önleme konferansında konuşan Rus diplomat Alexander Trofimov, Moskova'nın işgale karşı NATO ülkelerinin 'doğrudan saldırganlığına' yanıt olarak nükleer cephaneliğini kullanmaya karar verebileceğini söylemişti.

Trofimov, Moskova'nın nükleer silahları yalnızca kitle imha silahlarına veya Rus devletinin varlığını tehdit eden konvansiyonel silah saldırılarına yanıt olarak kullanacağını açıklamıştı.

Rus diplomat 'Bu iki varsayımsal senaryonun hiçbiri Ukrayna'daki durumla ilgili değil' demişti.

Ukrayna savaşı bitmeden nükleer uyarı geldi İşte Rusyanın tek şartı...

PUTİN'DEN NÜKLEER EMİR
Putin savaşın ilk haftalarında 'Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri'ne 'yüksek alarma' geçme emri vermişti.

Söz konusu adımın NATO'nun 'agresif açıklamaları' sonrasında verildiği açıklanmış ve Putin'in emri sonrası birliğin 'özel savaş görevi durumuna' geçtiği duyurulmuştu.