Geri Dön

Türkevi'ne yapılan saldırıda büyük skandal ortaya çıktı! ABD'liler inkar etmedi...

New York Türkevi'ne yapılan saldırının ardından büyük bir skandal ortaya çıktı. Elindeki demir levyeyle başkonsolosluğa da ev sahipliği yapan binaya saldıran şahıs, güvenlik kamerası görüntülerine yansıdı. Saldırganın kimliği merak edilirken, New York polisinin karıştığı skandal pes dedirtti. New York Polis Departmanı (NYPD), Türkevi'ne levyeyle saldıran şahsın görüntülerini paylaşarak olayla ilgisi bilgisi bulunanların ihbar hattını araması çağrısında bulundu.

ABD'nin en kalabalık şehri New York'ta bulunan Türkevi binasını hedef alan saldırının ardından büyük bir skandal ortaya çıktı. Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği'nin de içerisinde bulunduğu Türkevi binası, Pazartesi günü yerel saatle 03.00 (TSİ 10.00) sularında saldırıya uğradı.

Türkevi'nin zemin katındaki pencerelerde devasa deliklerin açılmasına yol açan levyeli saldırının boyutu, sabah saatlerinde görünür oldu. Binanın iki giriş kapısı ve yola bakan 10 camının kırıldığı saldırıdan saatler önce, Türk seçmenler oy kullanmak için sırada bekliyordu.

Türkevine yapılan saldırıda büyük skandal ortaya çıktı ABDliler inkar etmedi...

Görgü tanıkları, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur oylaması için seçmenlerin bina önünde gece 22:00’ye kadar kuyrukta beklediklerini belirtiyor. New York ve çevresinde yaşayanlar hafta sonu oy vermek için Türkevi'nde kurulan sandıklara koştu, Pazar günü yüzlerce metreyi bulan kuyruklar oluştu.

Elindeki demir levyeyle gece yarısı binaya saldıran kişi, güvenlik kamerası görüntülerine yansıdı. Saldırganın kimliği merak edilirken, ABC7 New York muhabiri Anthony Carlo, 'barbarlık' olarak nitelediği saldırıyı polisin 'nefret suçu' kapsamında soruşturduğunu yazdı.

Saldırıya Türkiye'den arka arkaya tepkiler geldi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, "Türkevi'nin camlarını kıran bu teröristi bulmanız gerekiyor. Hadi bakalım hemen, süratle bu teröristi bulmanız lazım. Gereğini de yapmanız lazım" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD’den, saldırının faillerini süratle tespit etmesini ve ev sahibi ülke olarak diplomatik temsilciliklerimize gerekli korumayı sağlamasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Türkevine yapılan saldırıda büyük skandal ortaya çıktı ABDliler inkar etmedi...

'UCUZ ATLATILDI'
Amerika'nın Sesi, 'New York Türkevi’nde güvenlik skandalı' başlığıyla sunduğu haberde binayı korumakla görevli Türk güvenlik güçlerinin sadece bina içindeki olaylara müdahale yetkisinin olması nedeniyle saldırının New York polisine bildirildiğini yazdı. Habere göre saldırgan polisler olay yerine ulaşmadan önce kayıplara karışırken, binanın New York polisi tarafından hiçbir şekilde korunmadığı ortaya çıktı.

"Saldırının ucuz atlatıldığı, saldırganın levye yerine silah ya da bomba da kullanabileceği belirtilerek bu durumun tam bir güvenlik skandalı olduğu belirtiliyor" denilen haberde, Türkevi binasının önünde güvenliğini sağlamak için bulunan polis kulübesinin binanın yapım aşamasında kaldırıldığı bilgisi yer aldı.

Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu, yeni Türkevi binası açıldıktan sonra güvenliğini sağlanmak için bulunan polis kulübesinin yeniden yerine konması için New York Emniyet Müdürlüğü’ne defalarca başvuru yapmasına rağmen sonuç alamadı. Saldırı sonrasında ise New York polisi, Türkevi önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, yaptığı açıklamada New York Polis Teşkilatı'na daha önce iletilen talebi hatırlattı ve "Talebimize bugüne kadar olumlu yanıt verilmemişti. Bugün gerçekleşen olay, söz konusu güvenlik endişelerimizin ne kadar haklı ve geçerli olduğunu ortaya koymuştur" dedi.

Saldırının ardından Türkevi'ni ziyaret eden New York Belediye Başkanı Eric Adams geçmiş olsun dileklerini iletti, polis kulübesinin yeniden kurulması için var olan talebin karşılanmamasını "Bu ciddi bir durum" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller da Türkevi'ni hedef alan saldırıyı kınadı, bakanlığın yerel kolluk kuvvetleriyle işbirliğine giderek saldırıyı soruşturduklarını açıkladı.

NEW YORK POLİSİ SALDIRGANIN GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

New York Polis Departmanı (NYPD), Türkevi’nin camlarına levyeyle saldıran şahsın görüntülerini kamuoyuyla paylaştı.

Görüntülerde, elinde levye olan bir şahsın metro istasyonundan çıkış anları yer aldı.

Saldırıya ilişkin bilgilendirme yapılarak olayla ilgili bilgisi bulunanların paylaşılan ihbar hattını araması ya da internet sitesi üzerinden iletişime geçmesi istendi.

Türkevine yapılan saldırıda büyük skandal ortaya çıktı ABDliler inkar etmedi...

ADAMS'TAN TÜRKEVİ'NE ZİYARET

New York Başkonsolosluğundan yapılan açıklamada, saldırının ardından New York Belediye Başkanı Eric Adams'ın Türkevi'ne ziyaret gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, "Sayın Eric Adams'a ziyareti ve desteği için teşekkür ederiz. Yetkililerin faili bir an önce tespit etmesini ve Türkevi'nin güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almasını bekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

ABD’de yaşayan Türk vatandaşları, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için Cumartesi gününden bu yana Türkevi’nde oy kullanıyor.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada "New York’taki Türkevi’mizin giriş katındaki camların tahrip edildiği alçakça bir saldırı meydana gelmiştir. ABD’den, saldırının faillerini süratle tespit etmesini ve ev sahibi ülke olarak diplomatik temsilciliklerimize gerekli korumayı sağlamasını bekliyoruz. Seçim süreci başta olmak üzere, vatandaşlarımıza her türlü hizmeti özveriyle sağlayan meslektaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.