Geri Dön

Trump'tan büyük gözdağı! Anlaşmazsanız...'

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'e açık açık tehditte bulundu. Trump, 'Çok kötü bir şekilde zarar göreceksiniz' dedi. Çin'den yanıt gecikmedi.

Trump'tan büyük gözdağı! Anlaşmazsanız...'

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı kızışıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Çin'i tehdit etti. Trump şunları söyledi: Başkan Şi'ye ve Çin'deki birçok arkadaşıma Çin'in anlaşma yapmazsa çok kötü bir şekilde zarar göreceğini açık bir şekilde söylüyorum çünkü şirketler Çin'i diğer ülkelere tercih etmek zorunda kalacaklar. Neredese tamamlanan çok iyi bir anlaşmaya sahiptiniz ve geri çekildiniz!

Çin 'de iş yapacak kimse kalmayacak. Çin için çok kötü, ABD için çok iyi! Ama Çin yıllardır ABD 'den çok faydalandı, baya öndeler. (Bizim başkanlar iş yapmadı). Bu nedenle, Çin misilleme yapmamalıdır. Bu yalnızca işleri kötüleştirir.

BORSALARDA DEPREM ETKİSİ YAPTI

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump`ın ek gümrük vergisi kararının ardından "ticaret savaşı" endişeleri yeniden gün yüzüne çıkarken, finansal piyasalarda kırılganlığın arttığı bir ortamda alınan bu karar sonrasında ABD endekslerinde yüzde 2`nin üzerinde düşüş yaşandı, Çin borsası ise yüzde 4,5 değer kaybetti.

Trumptan büyük gözdağı Anlaşmazsanız...

Trumptan büyük gözdağı Anlaşmazsanız...
ÇİN'DEN YANIT GECİKMEDİ
Çin Devlet Konseyi Tarife ve Vergi Komisyonundan yapılan açıklamada, ABD’nin 200 milyar dolar değerindeki Çin mallarına gümrük tarifesini yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarmasına misilleme olarak 60 milyar dolar tutarındaki ABD menşeli ürünlere yüzde 5 ila yüzde 25 vergi artışının yapıldığı kaydedildi.
Uygulamanın 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, artışın yüzde 5, yüzde 10, yüzde 20 ve yüzde 25 seviyelerinde olmak üzere 2 bin 493 ürünü kapsadığı aktarıldı.
Washington yönetiminin Çin’e yönelik vergi artışı kararıyla Pekin yönetimine de vergileri yükseltmekten başka seçenek bırakılmadığı vurgulanan açıklamada, “Çin tarafının vergi artış önlemleri ABD’nin tek taraflılığı ve ticari korumacılığına yönelik cevaptır. Çin, ABD’nin ikili ticari müzakerelerinin doğru yörüngesine dönmesini umuyor." ifadesi kullanıldı.
Pekin yönetimi ayrıca, ABD’ye "orta yolda buluşma" çağrısını yineledi.