Geri Dön
DünyaRusya Devlet Başkanı Putin'den Kuzey Kore hamlesi! Kim Jong Un'dan jet hızıyla yanıt geldi...

Rusya Devlet Başkanı Putin'den Kuzey Kore hamlesi! Kim Jong Un'dan jet hızıyla yanıt geldi...

Ukrayna ile 24 Şubat'tan beri savaşan Rusya'dan flaş Kuzey Kore adımı geldi. Kuzey Kore devlet medyası KCNA, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova ile Pyongyang arasında daha güçlü ilişki kurulması çağrısında bulunduğunu duyurdu. İşte Putin tarafından kaleme alınan mektupta yer alan dikkat çeken ifadeler...

Rusya Devlet Başkanı Putin'den Kuzey Kore hamlesi! Kim Jong Un'dan jet hızıyla yanıt geldi...

Rus ordusunun Ukrayna topraklarını işgal etmesiyle başlayan savaş devam ederken Putin'den Kuzey Kore hamlesi geldi. Devlet medyasına göre Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a Moskova ve Pyongyang arasındaki ilişkileri genişletmek istediğini söyledi.

Rusya lideri mektubunda, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin Kore ve Kuzeydoğu Asya'da güvenlik ve istikrarı artırmaya yardımcı olacağını ifade etti. Kuzey Kore medyası, Kim Jong-un'un da Rusya ve Kuzey Kore arasındaki iş birliğinin büyümeye devam edeceği yanıtını verdiğini belirtti.

Uzmanlar iki ülkenin, Rusya'nın Ukrayna işgalinin başladığı Şubat ayından bu yana giderek yakınlaştığına dikkat çekiyor. Mektubun 15 Ağustos'ta kutlanan 'Kore Kurtuluş Günü' için gönderildiği belirtiliyor.

Kore'nin, 2. Dünya Savaşı'nda yenilen Japonya'dan bağımsızlığını kazandığı gün 'Kurtuluş Günü' olarak kutlanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Putinden Kuzey Kore hamlesi Kim Jong Undan jet hızıyla yanıt geldi...

KİM'DEN YANIT GELDİ
Kim'in Putin'e yanıt olarak gönderdiği mektupta, Rusya-Kuzey Kore ilişkilerinin 2. Dünya Savaşı sonunda Japonya'nın yenilgiye uğratılmasıyla kurulduğuna vurgu yapıldı.

Mektupta 'Bu stratejik ve taktiksel iş birliği, iki ülke arasındaki destek ve dayanışma o günden bu yana, düşman askeri kuvvetlerin tehdit ve tahriklerini engelleyecek yeni bir seviyeye çıktı' ifadeleri yer aldı. Mektupta 'düşman kuvvetler' için ülke ismi verilmemiş olsa da Kuzey Kore'de bu terim genellikle ABD ve müttefiklerini işaret etmek için kullanılıyor.

İki ülke liderleri, Kim'in 2019'daki Rusya ziyaretinde iş birliği anlaşması imzalamıştı.

Ayrıca Kuzey Kore Temmuz ayında, Ukrayna'daki iki Rusya yanlısı ayrılıkçı bölgede tek taraflı olarak ilan edilen halk cumhuriyetlerini de tanıdığını ilan etmişti.

Kuzey Koreli yetkililer, Donetsk ve Luhansk'a, yeniden inşa ve diğer alanlarda yardımcı olmak üzere insan gücü gönderebileceklerinin de işaretini vermişti.

Moskova'nın 'özel askeri operasyon' olarak nitelendirdiği Rus işgaline direnen Ukrayna, bu hamle üzerine Pyongyang ile ilişkilerini kesme kararı aldı.