Gazete Vatan Logo

DEAŞ Rakka’dan çekiliyor!

DEAŞ’ın en önemli komutanlarından Reina katliamının planlayıcısı Abdurrahman El Özbeki’nin öldürülmesi, örgütün Rakka’daki karargahını Fırat kıyısındaki Deyrizor’a taşıdığını ortaya çıkardı.

DEAŞ Rakka’dan çekiliyor!

Reina katliamını planlayan Abdurrahman El Özbeki’nin özel operasyonla Suriye’de öldürülmesinin ardındaki bilinmeyenler aydınlanıyor. DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’ye en yakın isimlerden biri olduğu belirtilen Özbeki’nin öldürülmesiyle DEAŞ’ın Rakka’daki komutanlarını Deyrizor’a geçirdiği netlik kazandı. Savunma uzmanları ABD ve koalisyon güçleri ile yerel unsurların saldırısı altında bulunan örgütün Suriye’de en güçlü olduğu Rakka’yı yavaş yavaş terk ettiğini belirtiyor.

İstihbarat Türkiye’den

Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov’u sorgulayan Türk istihbaratından gelen bilgilerle yola çıkan ABD istihbaratı, Abdurrahman El Özbeki kod adının kullanan Özbek asıllı terörist Gayratzon Uzimof’un bir süre önce Rakka’dan ayrılarak diğer yöneticiler gibi Deyrizor’a geçtiğini tespit etti. Örgütün dış saldırılarını planlayan, yabancı savaşçı ve finans kaynaklarını yöneten ‘kilit adam’ olan Özbeki’ye yakın bazı isimlere ulaşıldı. Onların kullandığı haberleşme programı olan Telegram’daki mesaj trafiği analiz edildi.

Haberin Devamı

30 dakikalık baskın

ABD istihbaratının iki aylık takibi sonrasında Abdurrahman El Özbeki’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Deyrizor’un yakınında bulunan Fırat Nehri’ne komşu Mayadin kentinde olduğu tespit edildi. Merkezden uzakta, kentin güneydoğusunda gözlerden uzak bir evde yaşadığı saptandı. Buradan yönetilen para ve insan trafiği dikkatle izlendi. CENTCOM Sözcüsü Albay John Thomas’ın açıklamasına göre Özbeki ile korumaları tüm bu istihbarat faaliyetinin ardından 6 Nisan’da Suriye’de bulunan ABD Ortak Özel Harekat Komutanlığı’na (JSOC) bağlı bir birliğin gerçekleştirdiği kara operasyonuyla öldürüldü. Özbeki’nin bulunduğu Fırat nehrine bakan eve düzenlenen baskının yaklaşık 30 dakika sürdüğü ve Özbeki’nin korumalarının da öldürüldüğü iddia edildi.

‘Asya kanadında etkili bir komutan’

Konuyu yakından takip eden güvenlik analisti eski Bordo Bereli subay Metin Gürcan, VATAN’a şöyle konuştu: “Abdurrahman El Özbeki’nin, DEAŞ’ın Asya kanadında oldukça etkili bir komutan olduğu biliniyor. Örgüt yönetimi kuşatılan Rakka’dan Deyrizor’a doğru geçiyor. Türk istihbaratının bilgi paylaşımı olmadan böyle bir operasyonunu planlanması mümkün değil. Ben Özbeki’nin kara operasyonuyla değil yeri tespit edildikten sonra silahlı İHA tarafından öldürüldüğünü düşünüyorum. ABD Ordusu’nun şu aşamada Deyrizor’a bir birlikle karadan operasyon düzenleyeceğini zannetmiyorum. Bu bilgiler operasyonu mitleştirmek amaçlı olabilir.”

Haberin Devamı