Geri Dön

Sözleşmeli personele kadro müjdesi! İşte 3+1 formülü

Kamuda sözleşmeli personel olarak çalışan binlerce kişi kadro müjdesi bekliyordu. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların belli şartlar doğrultusunda kadroya alınacağı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan kadro düzenlemesinin ayrıntılarını paylaştı. 3+1 formülünün detayları belli oldu.

Sözleşmeli personele kadro müjdesi! İşte 3+1 formülü

Kamu çalışanları kadro düzenlemesi ile ilgili detayların açıklanmasını bekliyordu. Bugünkü Kabine toplantısının önemli gündem maddelerinden biri de sözleşmeli personelin durumuydu. Toplantı sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan beklenen haberi duyurdu. 

Erdoğan kadro düzenlemesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

Uzun yıllardın beklenen memurların ek gösterge artışı mevzusu daha önce çözüme kavuşturmuştuk. Kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilme hususunu değerlendirdik. Mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik. Mali idareler dahil olmak üzere sözleşmelilerin 3 yıl bu statüde çalışma şartı aranacaktır. Ayrıca 1 yıl da aday memurluk süresi olacaktır. Sözleşmeliden kadroluya geçiş 3+1 yıl sonunda gerçekleşecektir. Henüz bu süreyi doldurmayanlar ise 3 yılın sonunda aynı hakları elde edecektir. Yeni statüye göre kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor. Sözleşmeden kadroluya geçmek istemeyen personelin hakları şahsa bağlı olarak devam edecek. Kadroya geçen personel, kurumlar arası nakil hakkında 4 yıl sonunda kavuşacaktır. Kamu çalışanlarının önemli bir sorunu daha çözdük. Bu konudaki hukuki düzenlemenin en kısa sürede Meclis'e sunarak yasalaşmasını sağlayacağız.