Gazete Vatan Logo

SGK primi düşecek mi 2021? Asgari ücret prim desteği…

Milyonlarca çalışan asgari ücrettin ne zaman belli olacağını sorgularken, asgari ücret zammıyla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Asgari ücrette yapılan üç toplantının ardından sabırsızlıkla kararın açıklanacağı son görüşme bekleniyor. Toplantıların ardından asgari ücrette vergi dilimi, matrahlarda değişiklik yapılması son olarak da Sosyal Güvenlik Kurumu prim desteği konusu masaya yatırıldı. Gelişmelerin ardından SGK primi düşecek mi 2021, sorusuna yanıt aranmaya başlandı. İşte Asgari ücret prim desteği detayları…

SGK primi düşecek mi 2021? Asgari ücret prim desteği…

Asgari ücret toplantılarında işçi ve işverenin önerdiği vergi diliminin düzeltilmesi, SGK işçi desteği gibi konular Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üzerinde durulan konuların başında yer alıyor. Peki, SGK primi düşecek mi?

SGK primi düşecek mi?

İşçi ve işverenin yüzde 14 olan SGK primlerinin düşürülmesinde mutabakata varırken, çalışmaların da 5 puanlık indirime odaklandığı belirtiliyor. İşçinin cebine giren net asgari ücretin artmasını sağlayacak formüllerden birincisini 5 puanlık işçi sigorta primi indirimi oluşturuyor.

İşçi payı olarak şu an yüzde 14 oranında sigorta primi kesiliyor. Beş puanlık indirimle asgari ücrete yüzde 35-40 artış varsayımı ile işçinin cebine giren aylık net ücret 250 lira artacak. İşçinin eline geçen net ücret artarken, işletmelerin maliyet artışının makul seviyede tutulması sağlanacak. İşçi, işveren tarafındaki mutabakatı destekleyecek olan vergi diliminde düzenlemeyle asgari ücretlinin eline daha fazla para geçecek.

İşveren desteği

TİSK ile Türk-İş arasında birinci vergi diliminin yıllık brüt asgari ücret miktarına çekilmesi ve 5 yıldır uygulanan asgari ücret işveren desteğinin toplu iş sözleşmeli yerlerde yüzde 6 olarak uygulanması, toplu sözleşme olmayan yerlerde ise yüzde 3 olarak uygulanması taleplerinde de uzlaşma sağlandı. Bu düzenleme ile toplu sözleşme uygulanan yerlerde 300 lira, diğer işyerlerinde 150 lira destek sağlanacak.

“Hem SGK, hem de vergiyle ilgili taleplerimiz var”

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, mutabakata varılan öneriler konusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Hazine tarafında hesap yapıyorlar. Hem SGK, hem de vergiyle ilgili taleplerimiz var. Onların çalışmaları devam ediyor. Çalışanları enflasyona karşı koruyacağız. Bunun üzerine neler yapılabileceği konusunda çalışıyoruz. SGK işçi desteği, Asgari Geçim İndirimi, vergi diliminin düzeltilmesi" değerlendirmesini yaptı.

Asgari ücret ne zaman açıklanacak?

Asgari ücretin cuma gününe kadar açıklanması bekleniyor.