Geri Dön
MemurMemura seyyanen zam talebi! Seyyanen zam var mı? Memura seyyanen ek zam olur mu?

Memura seyyanen zam talebi! Seyyanen zam var mı? Memura seyyanen ek zam olur mu?

TÜİK’in haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memurun maaş artışına ek olarak verilecek 6 aylık enflasyon oranı da belli oldu. Memur ve memur emeklilerinin zam oranının yüzde 41,69 olarak belirlenmesi sonrasında Memur-Sen'den açıklama geldi. Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, enflasyon kaynaklı gelir kaybının karşılanması ve maaşlar arası makasın büyümemesi için seyyanen iyileştirme yapılması gerektiğini açıkladı. Peki, Seyyanen zam var mı? Memura seyyanen ek zam olur mu? Seyyanen zam ne demek? Eşel mobil nedir? İşte detaylar…

Memura seyyanen zam talebi! Seyyanen zam var mı? Memura seyyanen ek zam olur mu?

Memur ve memur emeklilerinin zam oranı TÜİK’in haziran ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından belli oldu. Zam oranının yüzde 41,69 olarak belirlendi. Memur maaşlarına yapılacak zammın netlik kazanmasıyla birlikte Memur-Sen'den açıklama geldi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon kaynaklı gelir kaybının karşılanması ve maaşlar arası makasın büyümemesi için seyyanen iyileştirme yapılması gerektiğini belirtti. Peki, Seyyanen zam var mı? Memura seyyanen ek zam olur mu? Seyyanen zam ne demek? Eşel mobil nedir? İşte detaylar…

MEMURA SEYYANEN ZAM TALEBİ!

Twitter'dan açıklama yapan Yalçın, "Başta kamu görevlilerimiz olmak üzere çalışanlarıyla büyüyen “Büyük ve Güçlü Türkiye” ile uyumlu olarak kayıpların tazmini için seyyanen zam yapılmalı, vergi matrahları yükseltilmeli, ikinci 6 aylık dönemde enflasyonun zam oranını aştığı durumda eşel mobil uygulanmalıdır" dedi.

SEYYANEN ZAM NE DEMEK?

Seyyanen zam tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına geliyor.

Yani belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam yapılmasıdır. Yüzdelik zamda herkes maaşına göre farklı zam alır.

Seyyanen zamda ise örneğin zam 50 tl ise, herkesin maaşı o kadar artar.

Bu açıdan seyyanen zam, düşük maaşlı çalışan için faydalıdır.

Kısaca seyyanen zam herkesin maaş farkı fark etmeksizin aynı TL tutarında zam almasıdır. Örnek yüzde maaşı 3 bin ya da 4 bin lira olan kamu işçileri yüzdesel zam aldıklarında yüzde 10, 3 bin lira alana 300 lira olarak yansırken, 4 bin lira alana 400 lira olarak yansıyor.

Seyyanen zamda ise böyle bir durum yok. Maaş fark etmeksizin herkes aynı TL tutarında zam alıyor. Örnek olarak 100 TL seyyanen zam tutarı belirlendiği göz önüne alınırsa maaşı 3 bin lira olan kişi 3 bin 100 lira, 4 bin lira olan kişi 4 bin 100 liraya çıkıyor. Yani sonuç olarak seyyanen zamda herkes TL olarak aynı zammı alıyor.