Geri Dön
MemurMemur ve emekli maaş farkları yattı mı? Memur maaş farkları ne zaman yatacak 2022?

Memur ve emekli maaş farkları yattı mı? Memur maaş farkları ne zaman yatacak 2022?

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiriyor! Memur ve memur emeklilerine yapılan zam oranı ek zam ile birlikte 30,95 olarak açıklanmıştı. Ek zamla ilgili görüşmelerin ertelenmesi nedeniyle maaş farklarının ödemeleri ay sonuna ertelenmişti. Memur ve emeklinin maaş farkı ödemeleri için beklenen gün geldi. Peki, Memur ve emekli maaş farkları yattı mı? Memur maaş farkları ne zaman yatacak 2022? Memur ve emekli maaş farkları bugün mü yatacak? İşte maaş farkı ödemeleri ile ilgili merak edilenler…

Memur ve emekli maaş farkları yattı mı? Memur maaş farkları ne zaman yatacak 2022?

Milyonların gözü kulağı memur ve emekli maaş farkları ödeme tarihindeydi! Belli oldu! Bugün başlıyor! Memur ve memur emeklilerine yapılan zam oranı ek zam ile birlikte 30,95 olarak açıklanmış, ek zamla ilgili görüşmelerinin devam etmesi nedeniyle de ödemeler yapılamamıştı. Memur ve emeklinin maaş farkı ödemeleri için ay sonu işaret edilmişti. Beklenen gün geldi. Peki, Memur ve emekli maaş farkları yattı mı? Memur maaş farkları ne zaman yatacak 2022? Memur ve emekli maaş farkları bugün mü yatacak? İşte maaş farkı ödemeleri ile ilgili merak edilenler…

MAAŞ FARKLARI NE ZAMAN YATACAK?

Emekli Sandığı bendi kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan toplam 2 milyon 386 bin 565 kişinin 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 27 Ocak 2022 tarihinde ödenecek.

Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak-30 Haziran dönemi için uygulanacak artış oranı yüzde 5'ten yüzde 7.5'a çıktı. 22 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından yüzde 2.5 ilave zam maaşlara yansıtılacak ve bununla oluşan fark da hesaplara yatırılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan toplam 2 milyon 386 bin vatandaşın aylıklarında oluşan farkların 27 Ocak'ta yatırılacağını duyurdu. Buna göre, 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları aylıkların alındığı banka ve PTT şubelerindeki hesaplara yatırılacak.

Aylıklarını her ay alanlara, ocak ayı olmak üzere bir aylık tutarında ödenecek. Aylıklarını üçer aylıklar halinde alanlardan kasım-aralık-ocak aylarında aylık alanlara bir aylık tutarında, aralık-ocak-şubat döneminde alanlara iki aylık, ocak-şubat-mart döneminde alanlara da üç aylık tutarında aylık farkı ödenecek. Toplam fark ödemesi 3 milyar 648 milyon 11 bin lira olarak hesaplandı.

Bağ-Kur kapsamında gelir ve aylık alanların aylıkları zamlı olarak ödeme günlerinde ödenmeye başlandı. Harp veya vazife malullüğü aylığı bağlananlarla bu kapsamda olup aylık bağlanan hak sahiplerine, maluliyet derece ve göstergelerine göre yılın en geç ilk 3 ayı içinde ek ödemeleri yapılacak. Bu kapsamdaki 59 bin 258 kişiye yapılacak toplam ödeme 308 milyon 742 bin lira oldu.

Maluliyet derecesi 1 olanlara 9 bin 417 lira, 2 olanlara 8 bin 476 lira, 3 olanlara 7 bin 298 lira, 4 olanlara 6 bin 592 lira, 5 olanlara 5 bin 886 lira, 6 olanlara 5 bin 179 lira ödenecek. Ek ödeme tutarları harp veya vazife malulleri ile hak sahiplerinin banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 27 Ocak'ta ödenecek.

MEMUR MAAŞ FARKI NE KADAR?

Memurlar maaşlarını bir ay önceden alıyor. Bu nedenle Ocak ve Temmuz aylarında 14-15 günlük fark oluşuyor. Enflasyon farkı ocak ayında maaşlara yansımaya başladı. Ancak yüzde 2.5 oranındaki ek zam ocak ayında yetişmediği için bugünden itibaren yatırılacak. Ocak-temmuz aylarında oluşan bu 14 günlük maaş farkları genel olarak ay sonuna doğru ödeniyor. Bu farkın 800 ile 1.000 TL arasında olacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler