Gazete Vatan Logo

Maaşı düşük gösterilen çalışan ne yapmalı?

Maaşı asgari ücret olarak gösterilen ancak normalde daha fazla kazanan çalışanlar, bu durumda bazı haklarında kayıplar yaşıyor. Hem emekli olduklarında alacakları maaş hem de işsiz kalmaları durumunda alacakları işsizlik maaşı bu durumdan etkileniyor. Peki maaşı işveren tarafından düşük gösterilen çalışanlar ne yapmalı?

Maaşı düşük gösterilen çalışan ne yapmalı?

İşverenin maaşları olduğundan düşük göstermesi hem işçi için hem de ülke ekonomisi adına bir kayıp. Bu sayede ödeyeceği vergi yükünün bir kısmından kurtulan işveren, hem suç işlemiş hem de çalışanlarının hak kayıpları yaşamasına sebep olmuş oluyor.

MAAŞI DÜŞÜK GÖSTERİLEN ÇALIŞANLAR NE YAPMALI?

İşverenin maaşları olduğundan düşük beyan etmesi sebebiyle hem ileride alacağı emekli maaşı azalan hem de kıdem ve ihbar tazminatı bakımından kayıp yaşayan çalışanların önünde bir kaç yol bulunuyor.

İşini kaybetmekten korkan çalışanlar ALO 170 ya da CİMER vasıtasıyla şikayette bulunabilirler. Bu şekilde yapılan teftişler sonucu işveren hem ceza alır hem de o andan itibaren gerçek maaşları göstermek zorunda kalır.

Çalışanlar noter vasıtasıyla dilekçe göndererek işverenden bu durumu düzeltmesini isteyebilirler. Bu durumdaki çalışanın kıdem ve ihbar tazminatlarını alarak haklı gerekçeyle feshi yapma hakkı bulunur. Ayrıca gerçek maaşını tespit ettiren çalışanlar bu tazminatlarını asgari ücret değil de gerçek maaşları üzerinden alabilirler. Bu durumda gerçek maaşı gösteren belgelerin çalışanın elinde olması önemlidir.

Haberin Devamı