Gazete Vatan Logo

Kısmi sigorta ile ilgili dikkat çeken açıklama! Kritik tazminat detayı belli oldu

Çalışanların haklarının korunması adına hayata geçirilen uygulama ile 10 günden az çalışanlara da sigorta yapılması zorunlu hale getirildi. Özellikle temizlik hizmetlerinde ya da bakıcı olarak belirli günlerde çalışanlara, çalıştıkları günler için sigorta pirimi ödenmesi gerekiyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin konu ile ilgili, evlere çağırılan gündelik temizlikçilerin yaralanmalarının da iş kazası sayıldığını söyleyerek, “500 TL’ye temizlik derken milyonlardan olmamak için kısmi sigorta yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Kısmi sigorta ile ilgili dikkat çeken açıklama! Kritik tazminat detayı belli oldu

Temizliğe giden kişilerin bulundukları yerin iş yerleri sayıldığını ve yaralanmalarının da iş kazası olarak kabul edileceğini söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin şu ifadeleri kullandı; 

“Gündelik temizlik işinde ortaya çıkabilecek bazı tehlikeler var. Bu tehlikeler konusunda o temizlikçileri çağırarak evini veya iş yerini temizlettirenlere bir takım uyarılarda bulunulması lazım. Çünkü bu iş saatlik, günlük, yarım günlük diye geçiştirilecek bir durum değil. Sigortalılık konusunda artık kısmi sigortalılık var ve saatlik bile yapılabilir.

TAZMİNAT ÖDEME ZORUNLULUĞU VAR 

Yapılmazsa ne olur diye soracak olursak; bir işçi bir iş yerinde nasıl ki iş kazası geçirdiğinde iş yeri sorumluysa, bir temizlikçi de temizliğe gittiği evde ya da iş yerinde kaza geçirdiğinde, orası onun iş yeridir ve ev sahibi ile iş yerinin sahibi sorumludur o iş kazasından. Ölümle sonuçlanmışsa her türlü tazminatını o ödemek zorundadır. Sigortasını yaptırmadığı için ceza yer ve tedbir almadığı için ayrıca ceza yer”

Şahin, ucuza temizlik yaptırmak isterken milyonlardan bile olunabileceğini söyleyerek, “Yani normalde günde 300-500 TL verip temizlik yaptırayım derken 300 bin TL’den belki de 3 milyon TL’nizden olabilirsiniz. Dolayısıyla her çağırdığınız hizmetliyi ne kadar süreliğine çağırıyorsanız ona sigorta yaptırmanız lazım. Çünkü iş kazası dediğimiz şey pencereden düşme olabilir, merdivenden düşmeler olabilir, evde ayağı kayıp düşebilir. Bunların hepsinden iş yeri, ev sahibi sorumludur ve oluşacak hasarlardan dolayı da tazminat ödemek zorundadır. Sigortasını yaptırırsa hiçbir şey ödemek zorunda değildir. Dolayısıyla o sigortanın yapılması lazım." diye konuştu. 

Haberin Devamı

Kısmi sigorta ile ilgili dikkat çeken açıklama Kritik tazminat detayı belli oldu

KISMİ, GÜNLÜK YA DA SAATLİK SGK 

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin sözlerini şöyle sürdürdü;

Bu hem kanuni bir yükümlülüktür, hem kendini hem de çalışanı koruma altına almaktır. Herhangi bir ceza yenmemesi için biz uyarmayı görev bildik. Burada temizlikçinin bilgisi alınacak, ne kadar süreliğine geleceği kararlaştıracak ve ona göre sigorta yaptırılacak. Burada yapılan iş de yaptıracak kişi de yapan kişi de belli. Bir iş yerinde çalışmaktan hiçbir farkı yok. Burada ev sahibi olunduğu için nasıl işveren olunuyor diye düşünülmesin, onun sigortasını kısmi olarak günlük ya da saatlik olarak SGK yapıyor” ifadelerini kullandı.