Geri Dön

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da (EYT) son durum nedir? EYT ne zaman çıkacak? Bakan Bilgin’den EYT açıklaması!

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. EYT düzenlemesi ile prim ve yıl şartlarını tamamlayan kişilere emeklilik yolunun açılması beklentisi devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den bakanlık bünyesinde kurulan bir ekiple EYT düzenlemesine ilişkin çalışmanın yürütüldüğü müjdesi geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yapılan çalışmada yeni formüller merak edilirken, Bakan Bilgin, en uygun formülün devreye sokulacağını belirtti. Peki, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da (EYT) son durum nedir? EYT ne zaman çıkacak? İşte Bakan Bilgin’in EYT açıklaması!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da (EYT) son durum nedir? EYT ne zaman çıkacak? Bakan Bilgin’den EYT açıklaması!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da (EYT) son durum  merak ediliyor. Prim ve yıl şartını tamamlayıp yaşı bekleyen milyonlarca emekli için müjdeli haber geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı. Bakan Bilgin, EYT'ye yönelik bakanlık bünyesinde kurulan bir ekiple çalışma yürütüldüğünü söyledi. Peki, EYT nedir, açılımı ne? EYT’de son durum ne? EYT çıkacak mı? EYT çıkarsa nasıl olacak?

BAKAN BİLGİN’DEN EYT AÇIKLAMASI!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. EYT’lilerin gözü kulağı hükümetin üzerinde çalıştığı EYT düzenlemesindeydi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den müjdeli haber geldi. Bakan Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili bakanlıkta bir çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi. Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, EYT ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

EYT ÇIKACAK MI?

Bilgin, EYT düzenlemesinin içeriğine yönelik olarak bakanlık bünyesinde kurulan bir ekiple yürütülen çalışma neticesinde en uygun formülün devreye sokulacağını söyledi.

Birkaç alternatif ve önerinin değerlendirildiği çalışma kapsamında sendikalarla diyalog halinde olunacak.

Çalışmanın yıl sonuna kadar ya da yeni yılın ilk ayında çözüme kavuşturulması öngörülüyor.

EYT NEDİR?

Emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT'li olarak adlandırılıyor.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999'da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.