Geri Dön
Çalışma HayatıÇalışan milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar! Geri dönüşü yok, dikkat çeken 1 yıl detayı

Çalışan milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar! Geri dönüşü yok, dikkat çeken 1 yıl detayı

Hastanelerde çalışan milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar! Bir devlet hastanesinde temizlik görevlisi olarak işe giren ancak daha sonra teknik servis, MHRS birim sorumlusu, eczane depo birim sorumlusu olarak çalışan 2 işçi haklarını alamayınca dava açtı. Mahkemeden gönderilen raporda, ‘vasıfsız bir işçi 1 yıl ve daha fazla süre ile vasıflı bir işte çalıştırılırsa tekrar vasıfsız bir işe döndürülemez’ ifadeleri yer aldı. İşte işçileri ilgilendiren kararın detayları...

Çalışan milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar! Geri dönüşü yok, dikkat çeken 1 yıl detayı

2017 yılında Abdulkadir Yavuz (32) Kahramanmaraş Çağlayancerit Devlet Hastanesi’ne taşeron firma üzerinden temizlik personeli olarak işe girdi. Ancak bir süre sonra iddiaya göre Abdulkadir Yavuz, mutemetlik, MHRS birim sorumlusu, eczane depo birim sorumlusu olarak çalıştırıldı. 2019 yılında işe Osman İğde (32) aynı hastaneye temizlik görevlisi olarak işe girdi. İğde ise hastanede teknik servis ve satın alma birimlerinde çalıştırıldı.

Ancak 2 işçi vasıflı işlerde çalıştırılmalarına rağmen temizlik personeli maaşı aldı. İğde ve Yavuz, TİS sözleşmesi 29/4’üncü maddesindeki, “Vasıfsız bir işçi 1 yıl ve daha fazla süre ile vasıflı bir işte çalıştırılırsa tekrar vasıfsız bir işe döndürülemez” maddesi gereğince haklarını aramak için hastane yönetimine başvurdu. Yönetim ise işçilerin bu talebini geri çevirerek tekrardan temizlik personeli olarak çalıştırdı.

ÇALIŞANLARI UMUTLANDIRAN RAPOR

Bunun üzerine 2 işçi, Adana’daki avukat Ahmet Faruk Kurtoğlu’na başvurdu. Kurtoğlu ise gerekli evrakları hazırlayarak geçen sene Aralık ayında Kahramanmaraş 1.ve 4. iş mahkemelerinde dava açtı.

Abdulkadir Yavuz’un Kahramanmaraş 1. İş Mahkemesi’ne açılan davası kabul edilirken Osman İğde’nin Kahramanmaraş 4. İş Mahkemesi’ne açılan davası ‘Görev yönünden’ reddedildi. Avukat Kurtoğlu ise bunun üzerine davayı temyize taşıdı.

Abdulkadir Yavuz’un Kahramanmaraş 1. İş Mahkemesi’ne açılan davasına geçen hafta bilirkişi lehte rapor gönderdi. Gönderilen raporda, ‘TİS 29/4’üncü maddesinde vasıfsız bir işçi 1 yıl ve daha fazla süre ile vasıflı bir işte çalıştırılırsa tekrar vasıfsız bir işe döndürülemez’ ifadeleri kullanıldı. 26 Eylül Pazartesi günü görülecek Abdulkadir Yavuz’un duruşması öncesi gelen bilirkişi raporu ise tarafları umutlandırdı.

“DAVANIN SONUCU EMSAL TEŞKİL EDECEK”

Avukat Ahmet Faruk Kurtoğlu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu arkadaşlarımız vasıfsız işçi olarak işe alınıyor. Ancak daha sonra temizlik yapmayıp hastanelerde vasıflı işlerde çalıştırıldılar. Ancak hakları ve maaşları ilk kez işe girmiş gibi temizlik işçileri olarak devam ettirildi. Biz de bunu yargıya taşıdık. Şu anda bilirkişi raporu lehimize geldi. Süren davamız emsal teşkil edeceği için kararı bekliyoruz” diye konuştu.