Geri Dön

700 binden fazla işçiyi ilgilendiriyor! Zam pazarlığı için kritik hafta

Başta karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri olmak üzere bakanlıklar, üniversiteler, hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

700 binden fazla işçiyi ilgilendiriyor! Zam pazarlığı için kritik hafta

Sözleşmeye dair talepleri oluşturmak için Kamu Koordinasyon Kurulu oluşturan ve üç kez toplanan Türk-İş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulacak ortak bir taslak metin için de Hak-İş’le görüşmelere devam ediyor.

BUGÜN SON ŞEKLİ VERİLİYOR

Posta'da yer alan habere göre; Türk-İş bünyesindeki Kamu Koordinasyon Kurulu, kamu işçilerinin ücretlerine 2023-2025 döneminde yapılacak zammın belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ne ilişkin talepleri neticelendirmek için bugün bir kez daha toplanacak. Bu toplantının ardından son şekli verilecek olan kamu işçisinin zam talebini içeren metin, hafta başı itibarıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulacak. Öte yandan, yaklaşık 3.5 milyon memur ile 2.5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.