Gazete Vatan Logo

2022 Asgari ücret zammı! Asgari ücret ne zaman açıklanacak? Brüt ve net tahmini yeni asgari ücret ne kadar olacak?

2023 yılı için belirlenecek asgari ücret için tespit çalışmaları başladı. Asgari ücret tespit komisyonu yapacağı 3 toplantının ardından yeni asgari ücret tutarını paylaşacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün TÜRK-İŞ ve TİSK başkanlarıyla bir araya geliyor. Peki, Asgari ücret ne zaman açıklanacak? Brüt ve net tahmini yeni asgari ücret ne kadar olacak? İşte 2022 Asgari ücret zammı ile ilgili son gelişmeler…

2022 Asgari ücret zammı! Asgari ücret ne zaman açıklanacak? Brüt ve net tahmini yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret zammı işçiler tarafından merakla takip ediliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantı tarihini duyurduktan sonra gözler asgari ücret zammının ne kadar olacağına çevrildi. Sendikalarla birlikte yapılacak toplantının sonucuyla 2023 asgari ücret zammı belli olacak. Peki, asgari ücret ne kadar olacak? 2023 asgari ücret zammı nasıl belirleniyor?

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANTISI NE ZAMAN? 

2023 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları bugün fiilen başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret tespit komisyonunun çalışma takvimini ve diğer ayrıntıları değerlendirmek üzere TÜRK – İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol ile bugün bir araya gelecek. Komisyonun ilk toplantısını gelecek hafta Bakan Bilgin’in başkanlığında yapması planlanıyor.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Üç toplantının ardından 2023 asgari ücret zammı belli olacak. Asgari ücret zammının aralık ayının son haftası açıklanması bekleniyor.

TÜRK-İŞ BAŞKANI'NDAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağına yönelik birçok iddia ortaya atılırken, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri başlamadan asgari ücretle ilgili konuşulmasına karşı olduğunu belirterek şunları söyledi;

"6 ay kala, 5 ay kala asgari ücret konuşulur mu? Umut mu satacağız? Emek mi satacağız? 5 ay kala herkes konuşuyor, yetkili yetkisiz. Konuşmanın ne faydası var? Konuşunca ne oluyor biliyor musunuz? Zalim işverenler, satıcılar, üreticiler var. Asgari ücret lafı çıktığı zaman zam yapmaya devam ediyorlar. İktidar muhalefet fark etmez, asgari ücret konuşulduğu zaman yumurtaya, peynire, ete, süte zam devam ediyor. Ağzımı açmıyorum. Asgari ücreti, görüşmeler başladığı zaman çıkıp konuşurum. Şimdi niye konuşayım?"

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret halen net 5 bin 500 TL düzeyinde bulunuyor. 1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak yeni ücret Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmaları sonucunda netleşecek. Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

TAHMİNİ 2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

YÜZDE 30 ZAM

5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 30 zamla 7 bin 150 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 40 ZAM

5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 40 zamla 7 bin 700 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 50 ZAM

5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 50 zamla 8 bin 250 TL'ye yükselecek.