Geri Dön
Çalışma HayatıAsgari ücret görüşmeleri ne zaman başlayacak? Asgari ücret ne kadar olacak? İşveren, işçi ve hükümetin asgari ücret teklifi ne?

Asgari ücret görüşmeleri ne zaman başlayacak? Asgari ücret ne kadar olacak? İşveren, işçi ve hükümetin asgari ücret teklifi ne?

Yeni yıla kısa bir süre kala milyonların gözü kulağı 2022 asgari ücret zammına çevrildi. 8 milyon kişinin maaşını etkileyecek asgari ücret zammı pazarlıkları aralık ayında başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da asgari ücreti belirlemede tıpkı memur zamlarında olduğu gibi enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı göstereceklerini ve dar gelirlerinin üzerindeki yükü hafifleteceklerini dikkat çekti. Görüşmeler öncesinde, işçi konfederasyonları ortak tutum belirlemek amacıyla bir araya geldi. Hem hükümet hem de işçi ve işveren tarafında asgari ücret ile ilgili tutumun ne olacağı ise merak konusu. Peki, Asgari ücret görüşmeleri ne zaman başlayacak? Asgari ücret ne kadar olacak? İşveren, işçi ve hükümetin asgari ücret teklifi ne? İşte tüm detayları ile asgari ücret zammı beklentileri...

Asgari ücret görüşmeleri ne zaman başlayacak? Asgari ücret ne kadar olacak? İşveren, işçi ve hükümetin  asgari ücret teklifi ne?

Milyonları ilgilendiriyor. Gözler yeni yılda geçerli olacak asgari ücret zammına çevrildi. Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin yer aldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2022 yılı asgari ücretini aralık ayında bir araya gelecek. Hem hükümet hem de işçi tarafından açıklamalar gelmeye devam ediyor. Peki, Asgari ücret görüşmeleri ne zaman başlayacak? Asgari ücret ne kadar olacak? İşveren, işçi ve hükümetin asgari ücret teklifi ne? İşte tüm detayları ile asgari ücret zammı beklentileri...

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİNDE İLK TOPLANTI NE ZAMAN?

Asgari ücret görüşmeleri işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aralık ayında yapacağı toplantılar sonucu belirleniyor. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için toplantıların aralık ayının ilk haftasında yapılması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapacağı toplantılarla belirleniyor.

İşçi tarafını Türk-İş'in, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) temsil ettiği Komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek. Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

HÜKÜMET ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA NE DİYOR?

Hükümet kanadından asgari ücretle ilgili açıklamalar geliyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret çalışmalarıyla ilgili olarak, "Kamu işçilerine ve memurlarına verdiğimiz yüksek oranlı zamlarla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. İnşallah asgari ücreti de benzer bir anlayışla tespit ederek, dar gelirlerinin üzerindeki yükü olabildiğince hafifleteceğiz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Cumhurbaşkanımızın en hassas olduğu hususlardan biri vatandaşımızın enflasyona ezdirilmemesi. Asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz" açıklaması yaptı..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de "Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz" diye konuştu.

İŞÇİLERİN ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ NE?

Asgari Ücret görüşmelerinde işçi tarafını Türk-İş temsil ediyor. Türk-İş şu ana kadar herhangi bir rakam telaffuz etmedi. Ancak, Türk İş, işçi konfederasyonları ile ortak bir tutum belirlemek için biraraya geldi.

Türk-İş'in Genel Başkanı Ergün Atalay daha önce “Aralık ayının ilk 10 gününde bunu oturup konuşalım işçi ne alacağını, işveren de ne vereceğini bilsin. Uzatmanın anlamı yok. İşçiyi tebessüm ettirecek rakam inşallah gelir. Bunu yaparken işveren ve işçinin üzerindeki vergi yükünü almak gerek” açıklamasını yapmıştı.

DİSK, 2022 yılı asgari ücret önerisini net 5 bin 200 TL olarak açıkladı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın çağrısı üzerine geçen hafta Türk-İş Genel Merkezi'nde Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Türk-İş Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda genel başkanlar, 2022'de geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi sürecinde izlenecek yol haritasını görüşerek bu süreçte temel alınacak ilkeler konusunda teknik düzeyde çalışmalar yapılmasını kararlaştırdı.

İŞVERENDEN HÜKÜMETE VERGİLERİ AZALTIN ÇAĞRISI!

İşverenler, ücretler üzerindeki vergilerin azaltılması halinde asgari ücrete olumlu yansıyacağını belirtiyor.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak düşürülmesinin çalışan ve işverenler üzerindeki baskıyı azaltacak tek formül olduğunu bildirdi.

ASGARİ ÜCRETİN NE KADAR OLMASI BEKLENİYOR?

Ekonomik anlamda hayat pahalılığından dolayı beklenti, önceki yıllara göre daha da yüksek. 2022 asgari ücretin belirlenmesinde bilindiği üzere aralık ayı enflasyon oranı kriter olacak.

Zam dönemi yaklaşırken Prof. Dr. Cem Kılıç, NTV'ye asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kılıç, "Ben bu sene yüzde 25 ile yüzde 30 arasında bir artış olacağı kanaatindeyim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler