Geri Dön

VPN uygulaması nedir? VPN yasal mı, kullanmak suç mu? VPN güvenli mi, kimlik bilgileri çalınır mı?

İstiklal Caddesi'ndeki bombalı terör saldırı sonrası BTK bant daraltma uygulamasına gitti. BTK’dan yapılan duyuruda Türkiye genelinde başta Twitter, Facebook ve Instagram gibi uygulamalar için bant daraltma uygulaması yapıldığı açıklandı. Birçok kullanıcı ise VPN uygulamalarına yönelirken uzmanlardan da uyarılar geldi. Peki, VPN uygulaması nedir? VPN yasal mı, kullanmak suç mu? VPN güvenli mi, kimlik bilgileri çalınır mı? VPN ile virüs, casus yazılımlar ve botlar gelir mi? Akademisyen Yazar Ecehan Ersöz anlattı.

VPN uygulaması nedir? VPN yasal mı, kullanmak suç mu? VPN güvenli mi, kimlik bilgileri çalınır mı?

İnternete giremeyen ya da yavaşlayan birçok kullanıcı ise VPN uygulamalarına yöneldi. Ancak bazı VPN uygulamaları, kullanıcılar için büyük riskler içeriyor. Bu noktada virüslere maruz kalabilir, kişisel bilgileriniz çalınabilir, hatta cihazınız yasal olmayan işlemler için kullanılabilir ve farkında olmadan suçlu duruma düşebilirsiniz.

VPN NEDİR?

VPN hakkında bilgi veren Akademisyen Yazar Ecehan Ersöz, “Virtual Private Network, VPN olarak bildiğimiz sanal özel ağlardır. Uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan internet teknolojisi olarak kullanılır. VPN sanal bir ağ uzantısı olduğundan, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir” dedi.

VPN İLE VİRÜS, CASUS YAZILIMLAR VE BOTLAR GELİR Mİ?

VPN teknolojisi teorik bakımdan açık haberleşme altyapıları üzerinden güvenli bir iletişim sağlayabilir, ancak bunun şartları var. Bunun gerçekleşmesi için ilgili altyapının güvenli bir şekilde sağlanması gerektiğini aktaran Ersöz, “Testlerin ve denetlemelerin yapılması lazım. Burada siber güvenlik önem kazanıyor. Gerekli testler yapılmalı. Aksi takdirde kullanıcılar virüsler, casus yazılımlar ve botlara maruz kalabilir” diye konuştu.

ÜCRETSİZ SUNULAN VPN AĞLARI GÜVENLİ Mİ?

Ersöz, VPN’in tehlikeleri hakkında ise şu bilgileri verdi: “Özellikle ücretsiz sunulan VPN ağları kullanıcılar için büyük sorunlara yol açabilir. Siber saldırganların VPN altyapılarına yönelik tehditleri bulunuyor. Ücretsiz VPN’lerde merkezi bir sunucu alt yapısı olmadığından farkında olmadan bilgisayarınız hem kullanıcı hem sunucu olarak sisteme bağlanabilir. Buradaki tehlike bu hizmetten yararlanan bir dış kullanıcı olmanın yanında aynı zamanda VPN ağı içerisinde faaliyette de bulunmak anlamına geliyor. Yine önemli bir risk, bilgisayarın bu işleyiş için bir açık hedef haline gelmesidir ki cihazın yasal olmayan işlemler için veya kendi kimliklerini gizlemek için kullanmalarını sağlayabilir. Yine cihaza ait tüm donanımlara erişim sağlayabilirler.”

VPN YASAL MI, KULLANMAK SUÇ MU?

Peki, VPN kullanmak suç mu? Konuyla ilgili ise Ersöz “VPN kullanmak bilgisayara yüklemek, internette gezinmek suç değil fakat cihaz dolaylı yoldan kötü işlemlere dahil olabilir. Bu da cihaz sahibi için sorun oluşturabilir. Kullanıcı farkında olmadan suçlu duruma düşebilir” ifadelerini kullandı.