Geri Dön
YaşamLeyla Abla’yı uğurladık

Leyla Abla’yı uğurladık

Türk basınının duayeni ‘röportajın kraliçesiLeyla Umar, Teşvikiye Camii’ndeki cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Umar’ı son yolculuğuna çalışma arkadaşları, meslektaşları gazeteciler, iş, sanat ve siyaset dünyasından birçok isim uğurladı.

Leyla Abla’yı uğurladıkPazartesi günü hayatını kaybeden Türk basınının duayen isimlerinden ‘röportajın kraliçesi’ olarak tanınan Vatan Gazetesi eski yazarı Leyla Umar’ı (88) son yolculuğuna uğurladık. Umar’ın cenazesi Teşvikiye Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi. Teşvikiye Camii’ndeki cenaze töreninde taziyeleri oğlu Adnan Ekşigil, gelini Hülya ve torunu Arda kabul etti.

Leyla Abla’yı uğurladık


Dostları uğurladı

Leyla Umar’ın cenazesine yıllardır arkadaşı olan birçok ünlü isim de katıldı. Umar’ı son yolculuğuna uğurlayanlar arasında eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Cem-Ümit Boyner, Bülent Eczacıbaşı, Hamdi Akın, Betül Mardin, Halit Kıvanç, Pınar Türenç, Zerrin Arbaş, Aydemir Akbaş, Ferhat Boratav, Nuri Çolakoğlu, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Leyla Alaton, eski Turizm Bakanı Ahmet Tan, Prof. Dr. Ufuk Uras, Sezen Cumhur Önal, Tarhan Erdem, Azınlık Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, Atilla Dorsay gibi basın, siyaset, iş ve sanat dünyasından birçok tanıdığı yer aldı.

Leyla Abla’yı uğurladık

‘Yazıyla özür diledim’

Leyla Umar’ın törenine bir süre evli kalıp 1977’de ayrıldıktan sonra konuşmadığı gazeteci-yazar Refik Erduran da katıldı. Leyla Umar’ın ‘büyük aşkı’ olarak bilinen Refik Erduran, Umar’a yaşattığı zor günler için dün ‘Ruhu suçlarımı bağışlasın” başlıklı bir yazı yazarak af diledi. Cenazede konuşan Erduran, “Çok hoş yıllarımız oldu. Ondan sonra ben saçmaladım. O haklı öfkelere kapıldı. Kendisinden özür dilemek istedim yazı yazarak. Bana hakim olan duygu, pişmanlık üzüntü. Her şeyi bir yana bırakıp sevginin ağır bastığı yılları hatırlamaya çalışalım. Bir kez kendisini görmek için Vatan Gazetesi’ne gelmiştim ama görüşemedik. Sonradan öğrendim ki bıraktığım nota hem kızmış, hem de çok sevinmiş” dedi.

Leyla Abla’yı uğurladık

Küba halkından anlamlı çelenk!

Umar’ın cenazesine katılanlar arasında son dönemde bakımını yapan Filipinli bakıcısı Ani Uduka’da vardı. Leyla Umar’la çok güzel günler geçirdiğini söyleyen Ani Uduka, cenaze süresince gözyaşı dökerek Umar’ın ardından ağladı. Fidel Castro, Nelson Mandela, Bill Clinton, Yaser Arafat, Humeyni, Desmond Tutu, İdi Amin, Prenses Diana, Robert Deniro, Sean Connery, Julio Iglesias ve dünyaca ünlü daha birçok isimle röportajlar yapan Leyla Umar için Küba Hükümeti de Teşvikiye Camii’ne bir çelenk gönderdi. Daha önce Küba Lideri Fidel Castro’yla röportajlar yapan ve Castro’yu mutfağa sokarak balık pişirten Umar, Castro tarafından ‘Küba halkının dostu’ olarak anılmıştı. Küba Büyükelçiliği’den gönderilen çelenkte ‘Küba Hükümeti’ ve ‘Küba Halkı’ ifadeleri yer aldı.

Bu yazıyı yazarken: Huzur içinde uyu Leyla Abla

Leyla Abla ile yıllarca birçok röportaja fotomuhabiri olarak beraber gittim. Onun gazeteciliğe olan tutkusuna, Refik Erduran’a olan kızgınlığına, bir öğretmen gibi meslekle ilgili öğrettiklerine, iyi bir eş seçme ve hastalıklı aşk yaşamama konusundaki uyarılarına ilk ağızdan tanıklık ettim. Bugün ona kızanlar da var biliyorum. Ancak sokak çocukları için yaptıklarına, çektiği üzüntüye ve zor durumdaki birçok insana ettiği yardımlara da şahit oldum. İş için bazen tartıştık, bazen güldük ama hep ondan bir şeyler öğrendim. Onun gibi büyük işler yapan bir gazeteciyle çalışmaktan gerçekten mutluluk duydum. Bugün onunla yıllarca birlikte çalışan bir meslektaşı olarak son yolculuğunu haberleştirmekte bana düştü. Huzur içinde uyu Leyla Abla.