Geri Dön
YaşamKralların servetini emanet ettiği Türk

Kralların servetini emanet ettiği Türk

Global finans piyasalarında aktif olan büyük girişim sermayelerini yöneten ‘Londra’daki dahi Türk’ lakaplı Alp Sevimlisoy, Ekim 2014’te kendi şirketi Asthenius Capital’i kurdu.

Kralların servetini emanet ettiği Türk

Şirketin büyük hissedarı ve CEO’su olan Alp Sevimlisoy, Avrupa’nın özellikle de Monaco’nun prestijli aileleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kraliyet aileleri, çeşitli yatırım bankaları, Güney Amerika ve Asya’da yeni oluşan ultra zenginlerin yatırımlarını yönetiyor. Asthenius Capital’i ‘orta derece sermayeli butik finansal yatırım şirketi’ olarak tanımlayan Sevimlisoy’un 500 milyon ile 1 milyar dolar arasında bir varlığı yönettiği tahmin ediliyor.

“Hizmet sektörü önemli”

Gayrimenkul alanında yatırım için Türkiye’ye sık sık gelen Alp Sevimlisoy ile İstanbul’da konuştuk; “Türkiye piyasasındaki en büyük sıkıntı şu anda likidite sıkıntısı. Lokomotif inşaat sektörü ama hizmet sektörüne de ağırlık vermek gerekiyor. Türkiye için şu anda çok kuvvetli ve doğru bir iktidar var. Bunu yakalamışken değerlendirmek lazım. Uzun zamandır devlet ve hükümet bu kadar uyumlu çalışmamıştı. Bu ekonomik olarak olağanüstü bir durum. 2016, geçtiğimiz seneye göre çok daha iyi geçecek. Türkiye bölgenin İsviçre’si. Yatırımcılarımız arasından çocuklarını Türkiye’ye okutmak için getirenler var. Türkiye artık markalaşıyor. İstanbul, hem Körfez hem de Avrupa için ideal bir yatırım yeri. AB ile anlaşmaların konuşulmaya başlanması sonrası bazı Arap yatırımcılar Schengen’den yararlanabilmek için Türk pasaportu almaya çalışıyor. İngiltere böyle başarılı oldu. ”