Geri Dön
YaşamKKTC’den İngiltere’ye 5 ayda yürüdü

KKTC’den İngiltere’ye 5 ayda yürüdü

KKTC’deki Barış Gücü’nde görev yapan İngiliz Yüzbaşı Ed Lloyd Owen, 4 bin 500 Km uzaktaki evine 5 ayda yürüyerek döndü.

KKTC’den İngiltere’ye 5 ayda yürüdü

Kıbrıs’ta Yeşil Hat’ta bulunan BM Barış Gücü’nde geçici görevlendirilen İngiliz Yüzbaşı Ed Lloyd Owen (34), Mart sonunda sözleşmesinin sona ermesinin ardından KKTC’den 4 bin 500 Km’lik yolu yürüyerek gitti. Owen 5 ay süren yolculukta 11 ülkeden geçti. İngiliz Gaziler Derneği yararına yürüyen Owen, 25 bin Sterlin bağış topladı. .

“Camiler ve sahillerde uyudum”

Haftanın 6 günü, günde 25 kilometre yürüyen Owen, KKTC’den sonra geçtiği Türkiye’de Mersin, Antalya, Toros Dağları, Denizli ve Ege’den Yunanistan’a geçti. Owen, Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yılında Gelibolu’da İngiliz ve Anzak mezarlıklarını ziyaret etti. Ed Lloyd Owen yaklaşık 2 ay geçirdiği Türkiye’deki günlerini şöyle anlattı: “Geceleri camilerde, kilisede, sahilde, bir Çingene karavanı ile lüks ve oldukça döküntü otellerde uyudum. Terörden çok uzaktaydım. Geçtiğim her ülkede olduğu gibi yolculuk sırasında bir çok Türk arkadaşım oldu. Çok destek verdiler ve çok samimiydiler.

Arkadaş olduğum Türkler bir çok kez yemek ısmarladı. Galonlarca Türk çayı, kahvesi, şarap ve bira içtim. Yol boyunca tüm benzin istasyonlarında durdum. Ancak istasyonlardaki yemekleri hiç bir insan yememeli. Ben onun için oralarda hep hazır pizza yedim.”