Gazete Vatan Logo

Gözde okulların öğretmeni değişti

Gözde okulların öğretmeni değişti

Milli Eğitim Bakanlığı. aralarında Kabataş, Vefa, İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Çankaya Fen, Ankara Atatürk, İzmir Cahit Kora ve Bornova Fen Lisesi gibi Türkiye’nin en gözde 170 lisesini geçtiğimiz mart ayında çıkarılan yasayla ‘proje okul’ seçti. Üniversitelerin danışmanlık yapacağı bu okullarda özel projeler ve uygulamalı eğitimler yapılacak. Ayrıca öğrenciler en üst seviyede bilişim ve altyapı hizmetiyle eğitim görecek.

Bakan isteği yeterli

Düzenlemeyle bu okullara yapılan öğretmen ve müdür atamaları yönetmeliklerin dışına çıkarılarak doğrudan Milli Eğitim Bakanı’na bağlandı. Bakanlığa bağlanan bu okullara yönetici ve öğretmenler taşra teşkilatına bağlı hükümlere göre sınavla değil, doğrudan Bakan tarafından atanıyor. Geçtiğimiz günlerde bu okullardan ardı ardına yapılan görevden almalar eğitim camiasında endişe doğurdu.

Bir gecede

Bakan Nabi Avcı’nın emriyle Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde 26, Eskişehir’in en gözde okullarından Eskişehir Anadolu Lisesi’nde 23, ETİ Sosyal Bilimler Lisesi’nde 17 olmak üzere toplam 40, Ankara Fen Lisesi’nde 21 öğretmen bir gecede il emrine çekildi. İzmir Bornova Lisesi’nde ise 7 öğretmen emekliye ayrıldı. Görevden ayrılan ve emekliye ayrılan öğretmenlerin yerine ise Bakan Nabi Avcı yenilerini atadı. 3 yıldır müdürsüz olduğu için vekil müdürle yönetilen İstanbul (Erkek) Lisesi ve Kabataş Lisesi’ne, öğrenci sayısının daha az olması nedeniyle iş yükünün daha az olduğu azınlık okullarından Hikmet Konar ve Fatih Güldal sınavsız olarak Bakan Avcı’nın emriyle atandı.

Haberin Devamı

Öğretmenler dava açtı

26 öğretmenin ‘yetersiz’ bulunarak görevden alındığı Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde toplam 43 öğretmen bulunuyordu. Bu öğretmenler ile Eskişehir’de görevden alınan öğretmenlerden bazıları, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikalarının desteğiyle geri dönüş için dava açtı. CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel konuyu meclise taşıyarak soru önergesi verdi. Eğitim camiasında rotasyon dışı tutulan ve hiç bir kriterin olmadığı atamalar ve görevden almalarla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Haberin Devamı