Gazete Vatan Logo

‘Ekolojik felaket!’

Ege’nin en güzel kıyılarından Enez’de, sahile vuran balıklar, caretta carettalar endişe yarattı. Deniz biyoloğu Prof. Dr. Sezginer Tunçer, “Kaplumbağa ölümleri çok nadir görülür. Ekolojik bir felakete benziyor” dedi

Kuzey Ege’nin en güzel sahillerinden biri olan Enez’de son haftalarda yaşanan kaplumbağa ve balık ölümleri vatandaşları korkuttu. Son bir haftada biri Caretta Caretta olan 4 kaplumbağa ile bir çok balık ölüsü sahile vurdu. Vatandaşlar ölümlerin nedeninin yetkililer tarafından acilen araştırılması ve tehlikeli bir durum varsa deniz sezonu açılmadan önlem alınmasını istiyor. Bölgedeki amatör balıkçılar ise ölen deniz canlılarının kaçak avcıların ağlarına takılarak ölmüş olabileceğini söylüyor.

“Otopsi yapılmalı”

Ölen deniz canlılarının fotoğraflarını inceleyen Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezginer Tunçer, VATAN’a şöyle konuştu: “Saroz Körfezi en temiz sahillerden biri. Bu kaplumbağalardan biri Caretta Caretta, biri tatlı su kaplumbağası diğerleri ise adi ve çorba kaplumbağası dediğimiz türler. Balıklar denizde ölmüş. Burada görülen yetişkin Caretta Caretta oldukça dayanıklıdır ve kolay kolay ölmez. Ekolojik bir felakete benziyor. Enez Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü bu hayvanlar çürümeden soğuk hava deposuna alıp otopsi yapmalı. Yine bölgeden su örnekleri alınıp incelenmeli. Ne olduğu böyle ortaya çıkar. Ancak çok nadir görülen bir durumla karşı karşıyayız.”

Haberin Devamı