Geri Dön

Bademcik ameliyatı sonu oldu! 17 gün dayanabildi

Her şey Mersin'de özel bir hastanede bademcik ve geniz eti ameliyatı olması ile başladı. Yalnızca 17 gün dayanabildi, ailesi yasa boğuldu. Bu süreçte 5 kez kanaması oldu, en son ambulansla hastaneye kaldırıldı. Doktor tarafından özel araçla alınarak ameliyata sokuldu, kısa bir süre sonra ise ailesi büyük bir şok yaşadı.

Bademcik ameliyatı sonu oldu! 17 gün dayanabildi

Almanya'da yaşayan 2 çocuk babası Muammer Aydoğdu, 2022 yılı Aralık ayında Mersin'de yaşayan kardeşlerinin yanına geldi. Burada nefes sıkıntısı çektiği için 24 Aralık tarihinde özel bir hastanede bulunan kulak burun boğaz doktoru C.B. ile görüşen Aydoğdu'ya, yapılan muayene sonrasında geniz eti ve bademcik ameliyatı yapılmasına karar verildi. 26 Aralık'ta ameliyatları gerçekleştirilen Aydoğdu, 3 gün hastanede yattıktan sonra taburcu edildi. Ardından kanamaları olan Aydoğdu, ameliyat olduğu doktora başvurarak 4 gün daha hastanede yattı.

En son 12 Ocak 2023 tarihinde evdeyken yoğun bir kanaması olan şahıs, ambulansla Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Durumu öğrenen doktor, özel aracıyla hastaneye giderek hastasını müdahalenin kendi hastanelerinde yapılması için ikna etti ve özel aracıyla çalıştığı hastaneye götürdü. Doktor, burada Aydoğdu'yu hemen ameliyata aldı. Ancak Aydoğdu, yürüyerek girdiği hastanede hayatını kaybetti. Doktorun ameliyatta ihmali olduğunu iddia eden aile ise şikayetçi oldu.

"ARKAMIZDAN SİVİL ARACIYLA GELDİ"

Yaşananlarla ilgili konuşan abla Songül Yıldırım, kardeşinin hastaneye geniz eti şikayetiyle gittiğini söyledi. Burada doktorun geniz etinin yanında bademcik ameliyatının da yapılması gerektiğini kendilerine söylediğini belirten Yıldırım, "Kardeşimle karar verdik ve 26 Aralık'ta ameliyata alındı. Ameliyattan sonra 'iyi, her şey normal gitti' dediler. Bir süre sonra kanamalar oldu ve hastanede lazerle yakılarak durduruldu.

Taburcu olduktan sonra 5. kanamada artık ambulans çağırdık. Tabii bu süreçte doktoruyla görüşmüştük. Ambulans daha evdeyken üniversiteye değil de kendi hastanelerine getirmelerini söylüyordu. Ancak ambulanstaki sağlıkçılar, yoğun kanaması olduğu için tam teşekküllü bir hastaneye götürmeleri gerektiğini söyleyerek, üniversite hastanesine götürdü. O da hemen arkamızdan kendi sivil aracıyla geldi. Orada kardeşime baktı ve 'kanama durmuş' diyerek kendi çalıştığı hastaneye götürmeyi istedi. Bizi ikna ederek kardeşimi kendi sivil aracıyla hastaneye götürdü" dedi.

Bademcik ameliyatı sonu oldu 17 gün dayanabildi

"HASTANEYE GİRDİĞİNDE KARDEŞİM KENDİNDEYDİ"

Kardeşinin doktorla yürüyerek hastaneye girdiğini belirten Yıldırım, "Bilinci yerindeydi, konuşuyordu. Zaten üniversite hastanesinde ayağa kalktı. Böyle olunca kendi aracıyla özel hastaneye götürdü. Kardeşim üniversite hastanesinde kalsaydı kesinlikle kurtulacaktı. Çünkü kan takviyesi yapılacaktı, müdahale edilecekti.

Özel hastanede hiçbir imkan yokken, o hastaneye neden götürüyor? Burada doktorun büyük bir ihmali var. Ameliyatta ihmali olduğunu düşünüyoruz. Hadi ameliyatta yanlış bir şey yaptı, kardeşimi üniversite hastanesinden almasa yine kurtulacaktı. Çok yoğun kanaması olduğu halde hiçbir şekilde kan takviyesi yapılmadı" diye konuştu.

Doktorla ilgili hukuki süreç başlattıklarını vurgulayan Yıldırım, "Bizim canımız yandı, başka kimsenin canının yanmasını istemiyoruz. Bu doktorla ilgili ne gerekiyorsa yapacağız. İnşallah gereken cezayı alır" ifadelerini kullandı.

"DOKTORUN BÜYÜK İHMALİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Ailenin avukatı Burak Balcı ise doktorun ihmali şüphesiyle suç duyurusunda bulunduklarını kaydederek, "Özellikle hastaneye götürülme sürecinde doktorun büyük bir ihmali olduğunu düşünüyoruz. Özel aracıyla gelip üniversite hastanesinden rahmetliyi almasıyla ilgili görüntüleri talep ettik. Otopsi zaten yapıldı.

Otopsinin ilk raporu çıktı ve ayrıntılı raporun çıkmasını bekliyoruz. İlk otopside boğazda gazlı bez kaldığına dahil bulgular söz konusu. Tam ölüm sebebi ise ayrıntılı raporda belli olacak. Ailenin doktordan herhangi bir maddi veya manevi talebi yok. Sadece bu sorunun bir daha yaşanmamasını istiyor. Çünkü bu doktorla ilgili bir takım şikayetler de mevcut. Bu problemlerin bir daha yaşanmaması için yasal süreci takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

Bademcik ameliyatı sonu oldu 17 gün dayanabildi

DOKTOR İDDİALARA CEVAP VERDİ

Öte yandan, ihmali olduğu ileri sürülen doktor C.B. ise, telefonda görüştüğü İHA muhabirine, otopsi raporu çıktığında her şeyin çok daha net ortaya çıkacağını belirterek, hastasını özel aracıyla üniversite hastanesinden almasının gerekçesini şöyle açıkladı:

"Ben hastamı sahiplenirim. Baktım orada 1 aylık bir kulak burun boğaz hekimi var. Orada bir şey olacak olursa doktoru arayacak. Doktor kalkacak, üstünü giyinecek, gelecek ve hastaya müdahale edecek. Hastayı insan gibi sahiplendim. Başkası olsa diyebilir ki, 'hasta benden gitmiş ne olursa olsun' derdi. Ben bunu demiyorum, yani bir insan olduğu için demiyorum."

Diğer yandan Mersin İl Sağlık Müdürlüğünce de şikayetlerin incelenmesi için Akdeniz İlçe Sağlık Müdürlüğünden bir uzman hekimin görevlendirildiği, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.