Geri Dön
YaşamAyşegül Aydın neden ve nasıl öldü? Ayşegül Aydın’ın katili kim, ifadesinde de dedi?

Ayşegül Aydın neden ve nasıl öldü? Ayşegül Aydın’ın katili kim, ifadesinde de dedi?

Kocaeli Gebze'de cinsel istismarda bulunup, başına taşla vurduğu 16 yaşındaki Ayşegül Aydın'ın 132 gün sonra ölümüyle ilgili tutuklanan Afgan uyruklu kişi için ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Peki, Ayşegül Aydın neden ve nasıl öldü? Ayşegül Aydın’ın katili kim, ifadesinde de dedi?

Ayşegül Aydın neden ve nasıl öldü? Ayşegül Aydın’ın katili kim, ifadesinde de dedi?

Kocaeli'de Ayşegül Aydın'ı (16) ölüme götüren Afgan uyruklu sanık için istenen ceza belli oldu. Ayşegül Aydın'ı katleden Muhammed Atikullah'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Dava, 22 Eylül'de görülmeye başlanacak.

AYŞEGÜL AYDIN NEDEN VE NASIL ÖLDÜ?

Olay, geçen yıl 12 Temmuz'da, Gebze ilçesi Pelitli Mahallesi'nde meydana geldi. Afgan Muhammed Atikullah, dershaneden eve dönen Ayşegül Aydın'ı takip ederek ağaçlık alana sürükledi.

Burada cinsel istismar girişiminde bulunan Muhammed Atikullah, kendisine direnen Aydın'ın boğazını sıkıp, başına taşla vurarak yaraladı.

Korkan Atikullah, Ayşegül'ü yol kenarına getirip yaralı gördüğünü belirterek, çevredekilerden yardım istedi.

İhbarla gelen sağlık ekipleri, Ayşegül Aydın'ı hastaneye kaldırdı. Bu sırada Muhammed Atikullah olay yerinde kaçtı, ardından jandarma ekiplerince yakalandı.

AYŞEGÜL 132 GÜN SONRA YAŞAMINI YİTİRDİ

İfadesinin ardından Muhammed Atikullah, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yoğun bakımda tedavi gören Ayşegül Aydın ise 132 gün sonra hayatını kaybetti.

''OLUP BİTENLERİ KENARDAN İZLEDİM''

Muhammed Atikullah, ifadesinde şunları söyledi:

"Olay günü alkol aldım ve cami civarında dolaştığım sırada Ayşegül'ü gördüm, beğendim ve gittiği yöne doğru arkasından takip ettim. Tenha ve ağaçlık bir yere geldiğimizde, arkadan yaklaşarak habersizce boğazını sıktım ve etkisiz hale getirmeye uğraştım. Aniden baygınlık geçirip, yolun kenarına düşerek kafasını çarptı. Sürükleyip, çalılık ve ağaçlık alana soktum.

''CİNSEL EYLEMDE BULUNMADIM''

Pantolonunu çıkarttım. Çevreden sesler gelince pantolonunu giydirdim. Kıza herhangi bir cinsel eylemde bulunmadım. Sadece soyup tekrar giydirdim. Biraz uzaklaştım, sonra geri gelip yaşayıp yaşamadığını kontrol ettim. Yüzünde sıcaklık ve ağzında köpük vardı. Çantasındaki ıslak mendil ile ağzını ve yüzünü sildim. Yarım saat ayıltmaya çalıştım, başaramayınca sırtıma alıp yol kenarına taşıdım. Yakın bir iş yerinden bir şahıs geldi. Bir araç durdu, sağlık ekiplerine haber vermelerini istedim. Kalabalık olunca biri kızı tanıdı ve ailesine bilgi verdiler. Olup bitenleri kenardan izledim hatta kız arabaya konulurken yardım ettim.''

''KAÇMADIM VE YARDIM ÇAĞIRDIM''

Olay nedeniyle üzgün olduğunu belirten Muhammed Atikullah, "Saklandığım evde jandarma ekipleri tarafından yakalandım. Olay nedeniyle çok üzgün ve pişmanım. Bu olaya her ne kadar kalkıştıysam da kaçmadım ve yardım çağırdım'' diye konuştu.

''CİNSEL İSTİSMAR'' ŞÜPHESİ KESİNLEŞTİ

Gebze Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada iddianame, tamamlandı. İddianamede; otopsi tutanağı, şüpheli ifadesi, hastane raporları, kamera görüntüleri, olay yerinde tespit edilen materyaller ve kriminal inceleme tutanaklarından çıkarılan sonuçlar da yer aldı.

Savcılık, olay yerinde yapılan incelemelerde; Ayşegül'ün sürüklendiği ağaçlık alan içinde bulunan kadın iç çamaşırı, çorap, açılmış içi boş ıslak mendil poşeti ve kullanılmış 2 ıslak mendil ile Muhammed Atikullah'a ait şort üzerinden alınan leke numunelerinde belirlenen meninin, benzer DNA örnekleri olduğunun tespit edilmesiyle şüphelinin Ayşegül'ü öldürmeden önce 'nitelikli cinsel istismar' suçunu işlediğine kanaat getirdi.

ÖLÜM NEDENİ DE BELLİ OLDU

İddianamede yer alan otopsi raporuna göre, başına aldığı darbeler nedeniyle ağır yaralanan ve hastanede 132 gün yaşam mücadelesi veren Ayşegül Aydın'ın; kafa travması, boyun bölgesine yapılan baskıya bağlı gelişen beyin ödemi, beyindeki hasardan dolayı solunumun ciddi azalmasına bağlı beyin dokusunun tahribatı ve gelişen akciğer enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiği kaydedildi.

Muhammed Atikullah hakkında 'nitelikli kasten öldürme', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'nitelikli cinsel istismar' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Atikullah, 22 Eylül'de Gebze 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlanacak.