Gazete Vatan Logo

Antalya'da orman yangını! Alevler teknelere sıçradı

Antalya'da Aksu Çayı kenarındaki otluk alanda çıkan yangın önce bakım yapılan milyonluk teknelere, ardından ormana sıçradı. 1 hektar kızılçam alanının zarar gördüğü yangın 3 saatte kontrol altına alındı.

Antalya'da orman yangını! Alevler teknelere sıçradı

Aksu ilçesi Kundu bölgesindeki Aksu Çayı kenarında saat 13.30 sıralarında bilinmeyen nedenle ot yangını çıktı. Kısa sürede yayılan alevler, önce bir seraya, ardından da bakım yapılan teknelere sıçradı. Durumun 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirilmesi üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Ot yangınına vatandaşlar ve sivil polisler ellerindeki ağaç dalları ve bezlerle müdahale etmeye çalıştı.

YANGIN BÜYÜDÜ

Ekiplerin yanan teknelere ve seraya müdahalesi sırasında rüzgarın etkisiyle alevler, yol kenarındaki palmiye ağaçlarından ormana sıçradı. 5 yıldızlı otellere komşu denize sıfır inşa edilen çardakların arkasındaki ormandaki yangın, rüzgarın etkisiyle bir anda büyüdü. Yangına müdahale için çevre ilçelerden de Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazözler sevk edildi.

TEKNELERE SIÇRADA

Sık ağaçların bulunduğu alana karadan müdahale güçleşince 2 uçak ve 2 helikopter ile havadan da müdahale başladı. Bu sırada orman içerisinde yangına müdahale eden orman işçileri ve vatandaşlar rüzgarın dönmesiyle bir anda alevlerle burun buruna geldi. Yangının ortasında kalan kaplumbağa ise orman işçileri tarafından güvenli bölgeye taşındı.

Haberin Devamı

Aksu Çayı kenarında iş yeri bulunan Halil Taş, “Yangının çıktığı yeri gördüm. Otluk alanda başladı, 2 tekne yandı. Sonra ormana sıçradı. Yanan teknelerden birisi Aksu Çayı açıklarına çekilip müdahale edilerek söndürüldü. Teknenin milyonluk tekne olduğunu biliyoruz" dedi.

Çevrede yangına müdahaleyi izleyen Halil Balcı, “Yangının nasıl çıktığını görmedim ama burası bizim teknelerimizi bağladığımız bir yer. Helikopterler geldi, onların müdahalesiyle söndürülüyor" diye konuştu.

2 TEKNE TAMAMEN YANDI

Yangının sıçradığı bakımdaki milyonluk 3 tekneden 2'si tamamen yanarken 1'i kısmen zarar gördü. Ormanda devam eden yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

KONTROL ALTINA ALINDI

Antalya'da Aksu Çayı kenarında ot yangını olarak çıkan, önce bakım yapılan teknelere, ardından ormana sıçrayan yangın, 3 saat sonra kontrol altında alındı. 1 hektar kızılçam alanının zarar gördüğü yangın bölgesinde soğutma çalışmaları yapılıyor.

Haberin Devamı