Gazete Vatan Logo

Kılıçdaroğlu: Herkes Bay Kemal'i beklesin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı grup toplantısında çarpıcı mesajlar verdi.

Kılıçdaroğlu: Herkes Bay Kemal'i beklesin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine toplantıya hapis cezası ve siyasi yasak tartışmalarıyla gündeme gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da geldi.

Grup toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Ben, Ekrem İmamoğlu ile baba-oğul ilişkisi gibiyiz. Kendisi CHP'nin evladı olduğu gibi benim de evladım. Ona sahip çıkmak benim boynumun borcu. Yankesicilere söylüyorum, bu kantar sizi çekmez. Erdoğan'a da insani olarak bir şey söylemek isterim; ihtiras doymak bilmeyen canavardır. İhtirasının esiri olma, kin kusma, adaletli olmaktan ayrılma." ifadelerini kullandı.

"HERKES GÖREVİNİN BAŞINDA"

"Çok işimiz var." diyen Kılıçdaroğlu, "Bu saçmalıklara ayıracak vaktimiz yok. Adaletin tecelli edeceğini biliyoruz. Hızla Türkiye'yi büyüteceğiz. Herkes görevinin başında, görevini yapacak." şeklinde konuştu.

"HERKES BAY KEMAL'İ BEKLESİN"

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Herkes bilsin, göreceksiniz bunların tamamını hayata geçireceğiz. Herkes Bay Kemal'i beklesin."

Haberin Devamı

İMAMOĞLU: ONUR DUYDUM, GURUR DUYDUM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, grup toplantısı sonrası CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Evladım" ifadesi için "Onur duydum, gurur duydum. Yol arkadaşlığımız var. Genel Başkanımı her yerde dinlemek çok keyiflidir" derken, "Saraçhane düğümü çözüldü mü" sorusuna "Düğüm yoktu ki" yanıtını verdi.

ABDÜLKADİR SELVİ: EKREM İMAMOĞLU BUGÜN TEYİT ETMİŞ OLDU

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında Meltem Bozbeyoğlu'na cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Selvi'nin açıklamaları şöyle:

Burada kimine göre; Ekrem İmamoğlu ile Meral Akşener, Kılıçdaroğlu'na bir kumpas kurdular haber vermeyerek. Ama burada Kılıçdaroğlu bunu kumpas olarak nitelendirmedi belki 'kumpas' ifadesini ağır bulduğu için. Çünkü Kılıçdaroğlu o gün Almanya'daydı. İmamoğlu ile 2 kez görüştü. Son görüşmesinde de 'Bekleyin, ben geliyorum' dedi. Bu görüşme de Saraçhane ile ilgili çağrının yapılmasından kısa bir süre önce gerçekleşen bir görüşme. Sonra da bir Kılıçdaroğlu'na 'Biz Saraçhane'de toplanacağız. Böyle bir çağrı yaptık' diye bir bilgi verilmediğini Ekrem İmamoğlu da bugün teyit etmiş oldu.

Haberin Devamı

"CİDDİ SORU İŞARETLERİ VAR"

Elbette ki o sürecin yönetiminde o kritik gün 14 Aralık günü niye Almanya'ya gitti, neden programını değiştirmedi ve Kılıçdaroğlu 'Bekleyin, geliyorum' dediği halde neden Ekrem İmamoğlu ve Meral Akşener onu beklemedi? Ciddi soru işaretleri var. Bu soru işaretleri bir kırılmaya da yol açmış durumda. Çünkü bu ağır bir karar olmasına rağmen bu karardan ziyade Saraçhane öncesinde Meral Akşener ile Ekrem İmamoğlu'nun o coşkulu kutlaması ardından Kılıçdaroğlu'nu beklemeden iki kişinin İmamoğlu ve Akşener'in topluma hitap etmesi tartışılıyor.

Bugün de önemli bir gün. Ekrem İmamoğlu bugün Cuhmuriyet Halkp Partisi grubunda olacak. Belki bu havayı dağıtmak için Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu bir likte bir fotoğraf verirler. Ama bu kayıtlar zaten 6'lı masanın envanterine girmiş durumda. Kılıçdaroğlu'nun 'Saraçhane'den haberim yoktu'... Meral Akşener'e yönelik olarak, 'Bir partinin iç işlerine karışılmasını doğru bulmuyorum' açıklamasını 6'lı masanın envanterine girmiş oldu.

Haberin Devamı

"EKREM İMAMOĞLU'NUN BÖYLE BİR HEDEFİ OLDUĞU BİLİNİYOR"

Ekrem İmamoğlu özellikle yenilenen İstanbul seçimlerinden sonra doğrudan hedefini Cumhurbaşkanı adayı oalrak belirledi ve o günden bugüne kadr hatta şu saate kadar 'Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim' demedi. Cumhurbaşkanı adaylığı için o hedefe doğru sürekli olarak hamle yaptı. 'Zaten Erdoğan'ın karşısında rakip takımın bir oyuncusuyum. Teknik direktörü oyuna beni sokar ya da sokmaz.' şeklindeki açıklamaları da daha üzerinden bir kaç saat geçti. O açıdan Ekrem İmamoğlu'nun böyle bir hedefi olduğu biliniyor.

Yaşanan gerilimin nedeni de o. Ben ilçe başkanına o sözü söyledi mi bilmiyorum, kendi kaynaklarından teyit etmediğim için ama şu zaten çok açık ve net.

"ADAY İLAN EDİLENE KADAR BUNUN SÜRMESİ BEKLENİYOR"

Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı adayı olduğu için Kılıçdaroğlu ile aralarında bir rekabet yaşanıyor, gerilim yaşanıyor. Meral Akşener de sürekli olarak Kılıçdaroğlu'nun önünü kesmek için 'kazanacak aday' formülünü öne sürü yani 'Kılıçdaroğlu ile kazanılamaz' mesajını verdiği için İYİ Parti'li yetkileri de Kılıçdaroğlu ile kazanılamayacağını açıkça beyan ettikleri için Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş isimlerini gündeme getirdikleri için de 6'lı masa da ayrıca İYİ Parti-CHP arasında, Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener arasında bir gerilim yaşanıyor. Bunlar sır değil. Aday ilan edilene kadar da bunun sürmesi bekleniyor. Zaten Saraçhane olayı da bunun bir provasıydı. Mahkemeden çıkan bir karar vardı. Bu kararla birlikte Ekrem İmamoğlu siyasi bir mağdur pozisyonuna düşmüştü. O mağduriyeti fırsata çevirmek için Kılıçdaroğlu'nun da Almanya'da olmasını fırsat bilerek Meral Akşener ile Ekrem İmamoğlu orada Ekrem İmamoğlu'nun doğal Cumhurbaşkanı adaylığını ilan etmek, kabul ettirmek, 6'lı masaya bunu dikte ettirmek için orada bir operasyon yaptılar belli ki çok net.

Haberin Devamı

ORTAK ADAY TARTIŞMALARI

Ortak aday konusunun şansı azalmaya, çoklu aday ihtimali artmaya başlıyor. Dün de Ekrem İmamoğlu'nun Ankara'ya davet edilmesinin altında yatan mesajlardan birisi de o. Kılıçdaroğlu, Saraçhane'de olmadığı için eleştiri konusu olmuştu. Bunu telafi etmek istiyor. İkincisi ise; 'Bu partinin genel başkanı, lideri benim. Ekrem İmamoğlu da CHP'nin belediye başkanıdır'... Ekrem İmamoğlu'na dönük olarak da, 'Parti lideri benim. Ben Cumhurbaşkanı adayıyım. Sen de İstanbul halkına hizmet edeceksin' mesajı verilecek. Ama tekrar başa dönecek olursak ibre çoklu adaya dönmeye başlıyor.