Geri Dön
SiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden görüştü! İlk açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden görüştü! İlk açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile görüşmesi sona erdi. Toplantı yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. Toplantı öncesi kameraların karşısına geçen liderler önemli mesajlar verdi. Biden, İsveç ve Finlandiya'nın üyelikleri için Türkiye'ye teşekkür ederken Erdoğan ise NATO Zirvesi'nde atılacak adımların Rusya-Ukrayna sürecine de katkı sağlayacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden görüştü! İlk açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın NATO Liderler Zirvesi kapsamındaki 18.50'de başlayan görüşme yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. Toplantı öncesi konuşan Erdoğan, "Bu zirvede yarın da devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimizle dolu dolu huzurla döneceğiz. NATO'nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar, özellikle Rusya-Ukrayna olayı, akaryakıtla ilgili gelişmeler ve bir an önce de hububat konusunda açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım. Ben de özellikle uzun bir aradan sonra sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Özellikle bu NATO Zirvesi, gündemi itibariyle güçlü bir zirve oldu. NATO'nun güçlenmesine yönelik atılacak atımlar da Rusya-Ukrayna sürecine de katkı verecektir. Rusya-Ukrayna konusunda temennimiz denge politikalarıyla netice alıp, hububat sorununu çözmek." dedi.

Biden, Türkiye’nin tahıl konusundaki çabalarından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek, "Özellikle Finlandiya ve İsveç'in üyelikleriyle ilgili teşekkür etmek istiyorum. Sizinle burada olmak gerçekten çok güzel." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu zirvede yarın da devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimizle dolu dolu huzurla döneceğiz. NATO'nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar, özellikle Rusya-Ukrayna olayı, akaryakıtla ilgili gelişmeler ve bir an önce de hububat konusunda açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım" ifadelerini kullandı.

İLK AÇIKLAMA BEYAZ SARAY'DAN

Görüşme sonrası Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Joe Biden'ın Türkiye-İsveç-Finlandiya arasında sağlanan mutabakattan memnuniyetini dile getirdi. Ukrayna'ya savunma desteğinin sürmesi konusunda iki ülkenin kararlı tutum sergilediği belirtildi. İki lider Ukrayna tahılının ihracatının önündeki engelin kaldırılmasının önemi vurgulandı. Ege ve Suriye'de istikrarın sağlanmasının önemine vurgu yapıldı. İkili ilişkilerin yapıcı şekilde ilerlemesine yönelik bağlılığımız sürüyor. Hükümetler arasında yakın görüşmelerin önemine dikkat çekildi." denildi.

.