Gazete Vatan Logo

Bakan Bozdağ: Adalet Bakanı'nın yargıya talimat verme yetkisi yok

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, milletvekillerinin eleştiri ve sorularına yanıt verdi. Bakan Bozdağ, muhalefet milletvekillerinin, 'yargı yetkisi' ve 'yargıya müdehale' yapıldığına ilişkin eleştirilerine cevap verdi. Yargı yetkisi konusunun önemine dikkat çeken Bakan Bozdağ, "Yargı bağımsızlığı tarafsızlığı son derece önemli. Anayasa'nın 138'inci maddesi 'görülmekte olan dava hakkında soru sorulamaz, beyanda bulunamaz' diyor. Anayasamızın açık hükmüdür. Adalet Bakanı'nın yargıya yetki ve talimat verme yetkisi yoktur. Anayasa ve yasalar bana böyle bir yetki vermiyor. Vermemesi de gerekir" açıklamasında bulundu.

Bakan Bozdağ: Adalet Bakanı'nın yargıya talimat verme yetkisi yok

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında, Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçesini görüşmek üzere toplandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, komisyona sunum yapmadan önce İstanbul'daki bombalı terör saldırısına ilişkin konuştu. Bakan Bozdağ, saldırıyı kınayarak, "Terör örgütleri insanlık düşmanlarıdır. Türkiye terörle mücadelesine dün olduğu gibi bugün de kararlılıkla devam ediyor. Saldırı ile ilgili gözaltı sayısı 50 kişiye ulaştı. Hiçbir terör örgütü, Türkiye'ye yönelik oyunda ve saldırıda başarılı olamayacak" dedi.

'TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİ GÜÇLENDİRDİK'

Ardından 2023 yılı bütçe sunumunu yapan Bakan Bozdağ, AK Parti hükümetleri döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, "Demokrasinin standartlarının yükseltilmesi, hukuk devletinin tahkim edilmesi, yargının tarafsızlığının ve bağımsızlığının güçlendirilmesi ve hak arama yollarının artırılması başta olmak üzere pek çok konuda reformlar gerçekleştirdik, temel hak ve hürriyetleri güçlendirdik. Kadınlar için pozitif ayrımcılık ilkesini benimsedik. Çocuk haklarını ilk defa anayasaya koyarak çocuğun üstün yararını ve her türlü istismara, şiddete karşı çocukları korumayı devlete ve idareye anayasal bir görev olarak yükledik. Sendikal hakları genişlettik ve güçlendirdik. Memurlar ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı verdik. Cumhuriyetimizin hukuk devleti vasfını güçlendirdik. Yargılamaların makul sürede tamamlanmasını sağlayacak önemli adımlar attık. Hakim, savcı ve personel sayıları ile ilk derece genel ve ihtisas mahkemelerinin sayılarını artırdık. Teknolojinin yargıda daha etkin kullanımını sağladık" dedi.

'YENİ ANAYASA, VAZGEÇİLMEZ HEDEFİMİZDİR'

Bakan Bozdağ, geçen haftalarda açıklanan 'Türkiye Yüzyılı' adı altındaki çalışmanın en önemli başlığının da yeni bir anayasa olduğunu vurgulayarak, "Herkesin ve her kesimin kendini hür hissettiği ve katkı verdiği demokratik bir ortamda yeni anayasa yapmak, bizim değişmez ve değiştirilemez gündemimizdir; vazgeçilmez hedefimizdir. Türkiye'de yeni anayasayı parti programına ve seçim beyannamesine koymayan parti neredeyse yoktur. Bu gerçekliğe rağmen bugüne kadar Türkiye'de maalesef yeni anayasa yapılamamıştır. Türkiye'de herkesin ve her kesimin üzerinde müttefik olduğu halde yapamadığı tek şey yeni anayasadır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına ve diğer bir anlatımla Türkiye yüzyılına, yeni anayasa ile başlamak ülkemizi ve milletimizi daha da güçlendirecektir. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını 'Türkiye Yüzyılı' olarak inşa edebilmemiz için, yeni ve sivil bir anayasaya olan ihtiyacımız tartışmasızdır" diye konuştu.

Bakan Bozdağ, hakim ve savcı sayısının 2002 yılında 9 bin 349, bugün ise 22 bin 747 olduğunu belirterek, "Yani yüzde 143 oranında artış sağlanmıştır. 2002 yılında 100 bin kişiye düşen hakim sayısı 9,40, savcı sayısı 4,97 iken, 2021 yılı sonu itibariyle 100 bin kişiye düşen hakim sayısı 18,07, savcı sayısı ise 8,84'e yükseltilmiştir" ifadelerini kullandı.

Bakan Bozdağ, bakanlığın 2023 yılı toplam bütçesinin ise 75 milyar 603 milyon 176 bin TL olarak öngörüldüğünü söyledi.

'FETÖ İLE MÜCADELEYİ EN ÜST DÜZEYDE YAPAN ADAMIM'

Bakan Bozdağ, 2011 yılında TBMM Genel Kurulu’nda, Fethullah Gülen ile ilgili sözlerini hatırlatan muhalefet milletvekillerinin eleştirilerine şöyle yanıt verdi:

"FETÖ hain bir terör örgütüdür. Bu ülkeye kast etmiştir. O konuşmamı hiç gündemden düşürmüyorlar. O sözler o dönemde söylenmiş sözler. Ama keşke söylememiş olsaydım. Ben FETÖ'yü yargıdan silen, FETÖ ile mücadeleyi en üst dizeyde yapan adamım. Bizim abdestimizden kimsenin şüphesi olmasın. Terör örgütü FETÖ/PDY'nin o zaman terör örgütü olduğuna dair bir mahkeme kararı yok. Bir başka şey yok. Türkiye'de hiçbir kimse FETÖ'ye terör örgütü dememiş. Sadece bizim dönemde değil, bizden önce cumhurbaşkanlığı yapmış merhum Demirel, hayatta olan Sezer, merhum Turgut Özal ve başbakanların hepsi, önceki bakanların hiçbiri terör örgütü dememiş. Hiçbir parti genel başkanı da dememiş. Hiçbir partinin temsilcisi de dememiştir. İlk defa FETÖ/PDY'ye, önce 'Haşhaşi', sonra 'legal görünümlü illegal yapılar', sonra 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütü' diyen başbakan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bunların altında da MGK üyesi olarak benim imzam vardır. Şerefle attığım bir imzadır."

'BENİM GÖREVİM HAKİMLERİ KORUMAKTIR'

Muhalefetin, hakimlere yönelik, 'sarayın hakimleri' sözlerine sert tepki gösteren Bakan Bozdağ, "Bunu kabul etmiyorum. Hakimlerimize, 'sarayın hakimleri' benzetmesi hakimlerimize yapılan büyük bir haksızlıktır. Kimsenin de haddi değildir. Haddi olmayanlara da hadleri bildirilir. Hakimlerimiz gece gündüz çalışıyor. Benim görevim onları korumaktır" dedi.

'BU ÜLKEDE KABADAYILIĞA YER YOK'

Bakan Bozdağ, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın, hakimlere yönelik eleştirilerine karşılık, "Yalova örneğinde olduğu gibi Yargı görevi yapan hakim ve savcılarımıza hakaret edilmesi asla kabul edilemez. Fotoğrafları, o görüntüleri inceledikten sonra salondan çıkıp o koridorlarda konuşulanları, deşifreleri gördükten sonra ben Adalet Bakanıyım, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanıyım. Orada görev yapan hakim ve savcıya hakaret edene cevap vermek, haddini bildirmek, had bilmeze had öğretmek benim vazifemdir. Haddini bilmezin tekisin sen. Her yerde kabadayılık yapıyorsun. Bu ülkede kabadayılığa yer yok" dedi.

Bakan Bozdağ'ın bu sözleri üzerine, komisyonda tartışma çıktı. CHP'li Başarır, Bakan Bozdağ'ın üzerine yürümek isterken, milletvekilleri araya girdi.

Görüşmelerin ardından, Adalet Bakanlığı'nın 2023 bütçesi kabul edildi.