Gazete Vatan Logo
At YarışıVeliefendi'de çifte bayram!

Veliefendi'de çifte bayram!

İlki 10 Haziran 1927’de koşulan Gazi Koşusu ile bugünkü yarış arasındaki ortak nokta ikisinin de ‘Bayram günü’ olması Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına kesintisiz bir şekilde 91 yıldır koşulan bu önemli yarışın birincilik ikramiyesi 1.5 Milyon TL!

Veliefendi'de çifte bayram!

TÜRK yarışçılığının derbisi 91. Gazi Koşusu bugün koşuluyor. Ramazan Bayramı nedeniyle koşu 20.00’de başlayacak. İlki 10 Haziran 1927’de koşulan Gazi Koşusu ile bugünkü yarış arasındaki ortak nokta ikisinin de ‘Bayram günü’ olması. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına kesintisiz bir şekilde 91 yıldır koşulan bu önemli yarışın birincilik ikramiyesi 1.5 milyon TL... 2400 metre mesafe üzerinden çim pistte yapılacak mücadelede ilk 4 dereceye girenlere toplam 3 milyon 920 bin TL ikramiye dağıtılıcak.

Yarışa 3 yaşında 19 İngiliz tayı katılıyor. TJK’nın çeşitli etkinliklerle yarışseverlere sürprizler hazırladığı bayram gününde Veliefendi Hipodromu’nda 40 bine yakın yarışseverin koşuları takip etmesi bekleniyor. 91.Gazi Koşusu, TJK TV, TAY TV ve CNN TÜRK televizyonlarının yanısıra Lig Radyo ve Radyo Spor’dan naklen yayınlanacak. Vatan Gazetesi Spor Servisi olarak katılan tüm safkanlara iyi şanslar dilerken, atçılık deyimiyle ‘Ayakların düz basmasını’ temenni ediyoruz.

Yazarımız Mehmet Ayan’ın Gazi Koşusu yorumu ise şu şekilde:

Pershing ağır favori!

GAZİ Koşusu’nda yakın dönemde herhangi bir safkan Pershing kadar ağır favori çıkmamıştı. Bu da son derece doğal. Çünkü, ‘Erkek Tay Deneme (G1)’ ve ‘Sait Akson (G2)’ yarışlarında parlak zaferler elde eden bu safkan Halis Karataş avantajının yanı sıra bilhassa 2200’de Sait Akson koşusundaki rahatlığıyla dikkat çekti. Kazanmaya en yakın aday. Ayrıca Gazi Bora Khan, Cross Fire ve Waneta gibi değerli atların bu yarışı koşamamaları da ona avantajlar getiriyor. Usta jokeyiyle potayı bulma ihtimali çok güçlü.

4 rakibi var!

PERSHING’E rakip olarak öncelelikle değerlendirilecek isimler (11) Piano Sonata, (2) Eskayra, (3) Fınesse ve (19) Tarsus Beyazı... Tarsus Beyazı yılın dişilere mahsus en büyük koşusu Kısrak Koşusu’nu (G1) kazanma başarısı gösterdi. Finesse ve Eskayra da neredeyse ilk 4’ten düşmeyerek Gazi Koşusu’na geldiler.

Ahmet Çelik rekor peşinde

PAINO Sonata’ya Ahmet Çelik biniyor. Çelik, son iki yılda Renk ve Gray Storm ile derbiyi kazanmıştı. Bugün de kazanırsa 1970-71-72’de Minimo-Akkor-Karayel ile kazanan Ekrem Kurt’un rekoruna ortak olacak.

Kurt ekürisi en çok Naçal’a güveniyor

KEMAL Kurt ekürisi Depostory, Naçal ve Sinyor Şamil ile katılacağı koşuda en çok (7) Naçal’a güveniyor.

Ulan Bator sürpriz yapabilir
Kumdaki iyi koşularının ardından çimde sıkı bir (16) Ulan Bator sürprize imza atabilir!
Runner Ball Pershing’in antrenör ekürisi
(12) Runner Bull, Pershing’in antrenör ekürisi... Bekiroğlu ekibi ilk 4’e 2 safkan atarsa şaşmam!
Kalan safkanların sahipleri için koşu anca ‘91.Gazi Koşusu’nda at koşmuştuk anısı’ oluşturabilir gibime geliyor.
Tahminlerim
GANYAN: 10 (PERSHING)
İKİLİ: 2/10 (ESKAYRA/PERSHING)
SIRALI İKİLİ: 10/2 PERSHING/ESKAYRA)
PLASE İKİLİ: 2/10, 10/11, 2/11, 10/19, 2/19,
11/19, 3/11, 3/10, 3/19
TABELA BAHİS SIRALI: 10/2/19/3/11/12