Gazete Vatan Logo
Süper Lig Almanya Milli Takımı'nda ırkçılık skandalı! İlkay Gündoğan'dan rahatsız oldular

Almanya Milli Takımı'nda ırkçılık skandalı! İlkay Gündoğan'dan rahatsız oldular

Almanya'da EURO 2024 öncesi yapılan bir anket ortalığı karıştırdı. Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu'nda (WDR) yayınlanan Sport Inside tarafından yapılan anket kısa sürede ses getirdi ve başta teknik direktör Julian Nagelsmann olmak üzere diğer futbolcuların tepkisini çekti. İşte detaylar...

Almanya Milli Takımı'nda ırkçılık skandalı! İlkay Gündoğan'dan rahatsız oldular

Almanya Milli Futbol Takımı kaptanı İlkay Gündoğan, milli takımla ilgili yapılan bir ankette ırkçı bir tavırla karşı karşıya kaldı. Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu'nda (WDR) yayınlanan Sport Inside programı tarafından 'Birlik ve Adalet ve Çeşitlilik - Irkçılık ve Kimlik Belirleme Arasındaki Milli Takım' başlıklı belgeselinin bir parçası olarak yapılan ankette mevcut ve eski oyuncular Alman milli takımında ırkçılıkla ilgili deneyimlerini anlattı.

"TÜRK KÖKENLİ OLMASI ÜZÜCÜ"

Ankete katılan her beş kişiden birinin Alman Milli Takımı'nda daha fazla "beyaz oyuncu" görmek istediğini belirtmesi ve katılımcıların yüzde 17'sinin de milli takım kaptanı İlkay Gündoğan'ın Türkiye kökenli olmasının "üzücü olduğunu" ve hayal kırıklığına uğradıklarını ifade etmesi büyük tepki çekti ve ırkçı bulundu.

İLK TEPKİ NAGELSMANN'DAN

Skandal ankete ilk tepki gösteren isim Julian Nagelsmann oldu. Ukrayna ile oynayacakları hazırlık maçı öncesinde Nürnberg'te düzenlenen basın toplantısında konuşan Nagelsmann, "Kamu televizyonunda böyle bir soru sorulmasının bile başlı başına delilik olduğunu düşünüyorum. Şok oldum. Ülkedeki herkes için bir Avrupa Şampiyonası oynuyoruz. Umarım bir daha asla böyle saçma anketler okumak zorunda kalmam." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

"TAMAMEN SAÇMALIK"

Alman Milli Takımı oyuncusu Joshua Kimmich de ankete tepki gösterenler biri oldu. Bunun takım içinde sözünün bile edilmediğinin altını çizden Kimmich “Avrupa'da savaş, ekonomik faktörler, çevre felaketleri nedeniyle kaçmak zorunda kalan, sadece kendi ülkelerine kabul edilmek isteyenler var. Bu soru çılgınca. Futbolun içinde büyüyen herkes bunun tamamen saçmalık olduğunu bilir." dedi. Kimmich ayrıca futbolcuların kökenine ilişkin soruyu da yanlış bulduğunu, böyle soruların gereksiz ve saçma olduğunu dile getirdi.

Öte yandan ankete katılanları yüzde 65'i ise bu ifadeye katılmadığını dile getirdi. Almanya Milli Takımının kadrosunda kaptan İlkay Gündoğan ve kanat oyuncusu Leroy Sane de dahil olmak üzere pek çok oyuncu bulunuyor.

Haberin Devamı

Almanya Milli Takımında ırkçılık skandalı İlkay Gündoğandan rahatsız oldular