Geri Dön
Şampiy1068. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Dünya spor tarihinin en uzun soluklu spor organizasyonlarından biri olan ve Gillette-Milliyet ortaklığında 7. kez düzenlenen “68. Gillette-Milliyet Yılın Sporcusuödül töreni muhteşem bir geceyle Volkswagen Arena’da yapıldı. 'Yılın sporcusu' Olimpiyat Şampiyonu Mete Gazoz seçildi. Erdoğan Demirören Büyük Ödülü ise Dünya Etnospor Konfederasyonu'na verildi.

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Dünya spor tarihinin en uzun soluklu spor organizasyonlarından biri olan “68. Gillette-Milliyet Yılın Sporcusu” ödül töreni görkemli bir geceyle Wolkwagen Arena'da gerçekleştirildi. 1954 yılından bu yana okuyucularının oylarıyla belirlenen “Sporun En İyileri”nde, bu yıl 2021’nin en başarılı isimleri kürsüye çıktı. Muhteşem gecenin sunuculuğunu Damla Uğurtürk ve Bay J yaptı. 5 milyona yakın oy kullanılırken, bu katılım rekor olarak tarihe geçti. Spor tutkunlarının yakın takip ettiği ve heyecanla beklediği bu görkemli törende Yılın Sporcusu, Yılın Antrenörü, Gillette Venüs Yılın Kadın Sporcusu, Yılın Futbolcusu, Yılın Takımı, Yılın Çıkış Yapan Sporcusu ve Yılın Paralimpik-Engelli Sporcusu/Takımı olmak üzere toplam 7 kategorinin birincileri açıklandı, ayrıca özel ödüller de sahiplerini buldu.

Geceye Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Oktay, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Demirören, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Procter&Gamble Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, TFF Başkanı Nihat Özdemir, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik, Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu katılım sağladı.  

İŞTE KAZANANLAR

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Yılın Sporcusu: Mete Gazoz

Yılın Sporcusu Tokyo'da Olimpiyat Şampiyonu olarak göğsümüzü kabartan Mete Gazoz seçildi. Ödülü Gazoz'a takdim eden Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu şu ifadeleri kullandı: "Çok özel gece, gurur gecesi. Bu vesileyle 68 yıldır bu güzel geleneği yaşatan herkesi saygı ve şükranla anıyorum. Milliyet ailesini ve Demirören ailesini tebrik ediyorum. Merhum Erdoğan Demirören'i rahmet ve şükranla yad ediyorum. Sporun enerji veren ruhuyla buradayız. Birbirinden değerli sporcu arkadaşlarımızla, yöneticilerimizle beraberiz. Tüm spor camiasını tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Her gün hedeflerimizi daha yukarıya taşıyoruz. Burada bulunan bu eşsiz camiayla birlikte bu umudu birlikte büyüteceğiz. Türk sporu daha yükseklerde yine temsil olacak. Sporun tüm paydaşları bizler için önemli. Sporun basın emekçilerini bu anlamda tebrik ediyorum. Daha güçlü, daha aydın yarınlara bu başarıları hep birlikte taşıyalım. Yılın sporcusu Mete Gazoz." 

Milli sporcu duygularını şöyle dile getirdi: "Benim için oy kullanan tüm insanlara teşekkür ederim. Olimpiyat şampiyonluğunu bir sporcunun tek başına başarabilme ihtimali yok. Bu başarı için sizinle birlikte ekibe ihtiyacınız var. Anneme, babama, antrenörlerime, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'ne çok teşekkür ederim."

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Erdoğan Demirören Özel Ödülü: Dünya Etnospor Konfederasyonu

Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Oktay ve Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Demirören, ödülü Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Hakan Kazancı'ya verdi. Sinan Oktay yaptığı açıklamada "Sayın Bakanım, değerli misafirler hoş geldiniz. Değerli paydaşlara çok teşekkür ediyoruz. Bu ödülün bizim için önemli anlamı var. Farkındalık yaratan kuruma ödülü vereceğimiz için gururlu ve mutluyuz" dedi. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Hakan Kazancı ise "Milliyet ailesine teşekkür ediyorum. Merhum Erdoğan Demirören'i bir kez daha rahmetle anıyorum" açıklamasını yaptı.

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Yılın Çıkış Yapan Sporcusu: Alperen Şengün

NBA'de Houston Rockets forması giyen Alperen Şengün, yılın çıkış yapan sporcusu oldu. TFF Başkanı Nihat Özdemir, Alperen Şengün'ün babası Kemal Şengün'e ödülü takdim etti. Kemal Şengün yaptığı açıklamada, "Bu ödülü çocuğum için aldım. Gururluyum, mutluyum. İnşallah Alperen ülkemizi en iyi şekilde temsil eder ve bizi gururlandırır" dedi. 

Geceye internet üzerinden bağlanan Alperen Şengün ise "Herkese merhaba. Böyle bir organizasyonda aday olmak gurur verici. Aranızda bulunmak çok isterdim. Ama NBA'de lig devam ettiği için orada olamadım. Her zaman bayrağım ve ülkem için en iyi şekilde çalışacağım" ifadelerini kullandı.

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Yılın Gillette Gibi Hareketi Ödülü: Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut 

Procter&Gamble Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, başarılı teknik adamın ödülünü Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen'e verdi. Özgökçen ödülü aldıktan sonra yaptığı açıklamada, "Konya hoşgörü şehri. Fair-play hareketini sporcularımız yaptı ama biz yöneticiler olarak bunun yapılmasını istedik" dedi. Tankut Turnaoğlu ise "Biz olimpik anneler programında şunu söylüyoruz. Düzenli spor yapmak hayattaki başarının anahtarı. Babalara ve annelere çocuklarını spora erken başlatmalarını tavsiye ediyoruz. PNG olarak harcamalarımızın yüzde 15'ini spora yapıyoruz" açıklamasını yaptı. 

NE OLMUŞTU?

Türkiye Kupası'nda Konyaspor-Vanspor maçında Vansporlu futbolcular, Oğulcan Ülgün'ün sakatlanması sonrası durmuştu. Devam eden atakta yeşil-beyazlı takım golü bulmuştu. Gol sonrasında Vansporlu futbolcular itiraz etse de gol geçerli sayılmıştı. Golün ardından 35. dakikada Konyasporlular durmuş ve Vansporlu Hamza santradan topu alarak skoru eşitleyen golü atmıştı. 

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Gillette Yılın Futbolcusu Ödülü: Hakan Çalhanoğlu

Ödülü açıklayan Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır, "Sayın Bakanım, hanımefendiler, beyefendiler. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. En zorlu dallardan biriydi. Salı gününe kadar 4 adayın arasında yüzde 1'lik oranla farklar vardı. Gerçekten müthiş bir yarış oldu. Aslında hepsi hak ediyordu. Bu kez kazanan A Milli Takımımız'ın yeni kaptanı Hakan Çalhanoğlu. Ben kendi ellerimle Hakan Çalhanoğlu'na ödülü vereceğim" dedi.

Türkiye-İtalya maçının ardından Milano'ya döndüğü için internet üzerinden görkemli geceye bağlanan yıldız futbolcu, "Almış olduğum bu ödül beni gururlandırdı. Türk halkına karşı sorumluluğumun ne kadar büyük olduğunu bana hatırlattı. Bu ödül beni daha fazla motive edecek. Ödül alan tüm sporcuları ve takımları tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Otokoç 2. El Voleybolun Güvenilir Eli Ödülü: Simge Aköz

Ödülü açıklayan Otokoç Otomotiv Genel Müdürü İnan Ekici, "94 yıldır değer yaratıyoruz. Otokoç İkinci El Markamızla uzun süredir sporcu ve sporcuyu destekliyoruz. Kadının yanında olmak için sosyal sorumluluk projesi yaptık. Kadının önünde engel olan cam tavanları kaldırmak için duyarlılık oluşturmaya çalıştık. Biz yola Kadın Milli Takımımız'ın güvenilir eli olarak çıktık. Her zaman sporun ve sporcunun destekçisi olmaya devam edeceğiz. Otokoç 2. El Voleybolun Güvenilir Eli Ödülü bu yıl Simge Aköz'ün" dedi.

Eczacıbaşı Dynavit forması giyen başarılı voleybolcu, duygularını şöyle dile getirdi: "Takım arkadaşlarım adına bu ödülü alıyorum. Umarım bu ödül, başarmaktan korkmayacak, bizi takip eden insanlara umut veren bir ödül olur. İnanılmaz güzel destekler alıyoruz. Başarıya bizler öncülük ediyoruz."

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Yılın Paralimpik - Engelli Sporcusu / Takımı: Ampute Futbol Milli Takımı

Ödülü takdim eden Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik şöyle konuştu: "Sayın Bakanım, değerli misafirler, herkese hayırlı akşamlar diliyorum. Gecenin düzenlenmesinde emeği geçen Milliyet ve Gillette ailesini kutluyorum. Yılın Paralimpik Engelli Takımı, üst üste iki kez Avrupa Şampiyonu olan gururlarımız Ampute Milli Takımımız." Ödülü alan Ampute Milli Takım Kaptanı Kaptanı Bülent Çetin ise "Geçen sene Konya'da Avrupa Şampiyonluğu yaşadık. Türkiye'ye fragman izletmiştik. Darısı İstanbul'daki Dünya Şampiyonası'na" ifadelerini kullandı.

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Altınyıldız Classics Ödülü: Mete Gazoz

Olimpiyat Şampiyonu olarak ülkemizi gururlandıran milli okçu Mete Gazoz'a ödülünü BR Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi Enis Habif verdi. Başarılı sporcu, "Saha içinde yaptığımız güzel şeylerin ardından sizlerin oylarıyla seçilmek gurur verici. Herkese çok teşekkür ederim" diye konuştu.  

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

McDonald's Kırmızı-Beyaz Kadınlar Ödülü: Necla Güngör

McDonald's Türkiye Genel Müdürü Oğuz Uçanlar, ödülü A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası'na takdim etti. Uçanlar yaptığı açıklamada "Tüm kadınları her ortamda destekliyoruz. Kadın adayların olması bizi çok mutlu etti. Ödül, varlığıyla birçok kadına örnek olan A Milli Takım'ın ilk kadın teknik direktörü, çok değerli hocamız sevgili Necla Güngör'ün" dedi. Necla Güngör şöyle konuştu: "Bu almış olduğum ödül çok değerli. Antrenör olarak kendimi ispat ettim. Kıymetli sponsorumuz McDonald's'tan bu ödülü alıyorum. Kadın futbolcuların ve kadın antrenörlerin yolu aydınlandı. Herkese çok teşekkür ediyorum."  

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Milka Yılın Kayak Sporcusu Ödülü: Ada Göney 

Mondelez International Türkiye Genel Müdürlüğü İhsan Karagöz, ödülü milli sporcu Ada Göney'e takdim etti. Karagöz "Milka 27 yıldır kayak sporuna destek veriyor. Kayak Milli Takımları'nın resmi sponsoruyuz. Geleceğin kayak milli takımını yaratmak istedik. Gençler adım adım geliyor. Milka Yılın Kayak Sporcusunu açıklamak istiyorum: Sevgili Ada Göney" şeklinde konuştu.

GÖNEY GÖZYAŞLARINI TUTAMADI      

Ödül alırken gözyaşlarını tutamayan Ada Göney, yaptığı açıklamada "Bu ödüle layık görülmenin gururunu bu gece sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bugüne gelmemde payı olan aileme, antrenörlerime, tüm okul öğretmenlerime, Kayak Federasyonu Başkanımıza, Milka ailesine ve İhsan Bey'e de destekleri için teşekkür ediyorum. Ailemde milli formayı giyme gururuna erişen ikinci kişiyim" şeklinde duygularını dile getirdi.

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Gilette Venus Yılın Kadın Sporcusu Ödülü: Busenaz Sürmeneli 

Olimpiyat Şampiyonu olarak göğsümüzü kabartan milli boksör Busenaz Sürmeneli, Gillette Venus Kadın Sporcusu Ödülü'ne layık görüldü. Başarılı sporcu yaptığı açıklamada "Ödülümü yeni Busenazlar, yeni Yaseminler için alıyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Namık Sevik Özel Ödülü: İrfan Kurtulmuş

Namık Sevik Özel Ödülü'nü Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Milliyet Danimarka temsilcisi İrfan Kurtulmuş'a takdim etti. Belovacıklı yaptığı açıklamada "Namık Sevik Özel Ödülü'nün Milliyet ailesi için özel anlamı var. Spor yayıncılığını değiştiren, dönüştüren bir isim. Bu yarışmaya yol gösteren isim. Kendisini rahmetle anıyoruz. Son 7 yılda bu yolda bizimle beraber yürüyen PNG ve Gillette'e, bu organizasyona büyük emek harcayan Sportsnet gruba ve spor adamı olarak Ahmet Gülüm'e teşekkür ediyorum. Namık Sevik Özel Ödülü İrfan Kurtulmuş'un" şeklinde konuştu.

İrfan Kurtulmuş ise "Danimarka'dan geliyorum. Milliyet'in 42 yıldır Danimarka temsilcisiyim. Demirören ailesine, Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı'ya, Spor Müdürüm Tayfun Bayındır'a çok teşekkür ediyorum. Namık abiyi rahmetle anıyorum. Beni acemi bir spor muhabiri ve Milliyet'in Danimarka temsilcisi olarak işe almıştı. Bu ödülün benim için çok büyük anlamı var" şeklinde duygularını dile getirdi.

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Socios.com Taraftar Etkileşimi Ödülü: Galatasaray Spor Kulübü

Ödülü alan Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas yaptığı açıklamada, "Sayın Bakanım, saygı değer misafirler... Bizler kulüpler olarak farklı alanlarda gelirler yaratmaya çalıştık. Socios'un bize çok büyük destekleri oldu. Merhum Başkanımız Mustafa Cengiz döneminde imzalandı bu anlaşma. Socios'a ortaklıkları için teşekkür ediyorum. Ayrıca ilgileriyle bu ortaklığa değer katan Galatasaray taraftarlarına minnetlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

AXA Sigorta Yılın Antrenörü: Giovanni Giudetti

AXA Sigorta CEO'su Yavuz Ölken ödül öncesi yaptığı açıklamada "Çok güçlü isimler var. Hepsini kutlamamız lazım. 45 yıl önce kupon keserek oy verdiğim bir organizasyonda ödül vermek gibi keyifli bir rol üstlendim. Çok mutluyum. Gillette, Milliyet işbirliğine teşekkür ediyorum. Açıklaması zor bir ödül. Sizlerden aldığım bilgi son dakikaya kadar belli olmamış. AXA Sigorta Yılın Antrenörü, 'Biz voleybol ülkesiyiz' dedirten Kadın Milli Takımımızın Başantrenörü Giovanni Giudetti" şeklinde konuştu.    

Başarılı antrenör yılın antrenörü ödülünü aldıktan sonra şu ifadelerini kullandı: "İyi akşamlar çok teşekkür ederim. Herkes bizi görüyor. Buz dağının ucunu görüyor. Altta çok büyük organizasyon var. Ben onlara teşekkür ediyorum. Bu genç kadınların başarılarını kutlarım." 

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Yılın Takımı: A Milli Kadın Voleybol Takımı

Ödülü takdim eden Eski Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Marifet iltifata tabidir. Milliyet ailesini tebrik ediyorum. Türk sporu iyi yolda. Olimpiyatlarda bunu gördük. Tüm spor ailesini tebrik ediyorum. Yeni başarılar Türk sporunun olacak. Bu noktada sayın Cumhurbaşkanı'na teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. Osman Aşkın Bak, ödülü TVF Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ'a takdim etti. Başkan Üstündağ ise "Dile kolay, 68 yıl. Demirören ailesine teşekkür ediyorum. Yarın büyük derbi var. Vakıfbank-Fenerbahçe maçı. 1 Türk takımı Şampiyonlar Ligi'nde final oynayacak Bu büyük bir gurur. Bu güzel yürekli kızlarımızı canı gönülden kutluyorum" ifadelerini kullandı.

68. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu

Old Spice E-Spor Ödülü: Futbolist 

PNG Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Onur Yaprak ödülü Futbolist Takımı Kurucu Ortağı Sinan Dursunoğlu'na takdim etti. Onur Yaprak şu açıklamayı yaptı: "Herkese iyi akşamlar. PNG ailesi olarak bu önemli gecenin destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz. Bizim pek çok spor dalında sponsorluklarımız var. Bizim için en gurur vericisi Olimpik Anneler projesi. PNG olarak hayatın her anlamında çeşitliliğin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Pek çok spor dalının destekçisiyiz. Günümüzün en popüler sporu E Spor. Dünyada 1 milyar takipçisi olan spor dalı. Biz de PNG olarak desteğimize devam edeceğiz. Old Spice ESpor Ödülü Futbolist'in."