Gazete Vatan Logo

Kış bakımını aksatmayın!

Yaz mevsiminin cildinize verdiği tüm olumsuz etkilerden, uygulanan birkaç yöntemle kurtularak kışa daha sağlıklı bir ciltle girmeniz mümkün.

Uzun yaz aylarında güneşin kuruttuğu, deniz tuzu ve klorun nemsiz bıraktığı ve yıprattığı cildinizi kışla birlikte tazelemenin zamanı geldi. Soğuk havaların baş gösterdiği şu günlerde tepeden tırnağa cilt bakımı yapılması gerektiğini söyleyen Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş “kış bakımı”na dair önemli ipuçlarını paylaşıyor.

Yaz aylarının sona ermesiyle güneşin altında geçen günlerin kazandırdığı canlı bronz tenler, yavaş yavaş rengini kaybetmeye, donuk bir hale gelmeye başlıyor. Çünkü hayat kaynağı ışığın bu kez olumsuz etkileri ortaya çıkıyor. Yazın olumsuz etkilerine maruz kalan cildimize zamanında müdahale edemediğimizde ise cildin genç kalmasını sağlayan elastin ve kollajen proteini zarar görüyor. Ve cilt hızla yaşlanarak, üzerinde gözle görülür lekelenmeler ortaya çıkıyor. Dr. Sadiye Kuş, tam da bu noktada yaz mevsiminin olumsuz etkilerini üzerimizden atmak için önemli bilgiler paylaşıyor.

Gençliğinize güvenmeyin “Şimdi gencim, sonra kendimi korurum, yaşasın güneş” diyenler yanılıyor. Yaş ne olursa olsun cildi korumanın ve özenli bakımın uzun vadede geç yaşlanmayı sağlayacağını vurgulayan Dr. Kuş, “Yaşla beraber hücre döngüsünün yavaşlamasıyla cildimizde ince çizgiler oluşur ve kollajen her yıl %1 oranında azalır. Eğer erken yaşlarda olumsuz etkenlere karşı önlem almazsak, önlem alan bir kişiye göre cildimiz bunları daha fazla ve yaşımıza göre daha erken yaşar” diyor.

Cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin Yaz boyunca tahriş olan cildinizi iyileştirmek ve kışa daha sağlıklı hazırlamak için cildi kurutmayan ve köpürmeyen krem formunda bir yüz yıkama ürünü kullanmak gerekiyor. Nemlendirici özelliği olan bir tonik tercih edilmesi gerektiğini belirten Dr. Kuş, "Yaz sonunda cildi ölü hücrelerden arındırmak, ışıltılı bir görünüme kavuşmasını sağlamak için, cildin doğal dengesini bozmayacak şekilde haftada 1-2 gün peeling yapılmalıdır" dedi.

Öte yandan, gece yatmadan önce nemlendirici maske uygulamak ve SPF15 olan bir güneş koruyucuyu da kış boyu günde birkaç kez tekrarlayarak kullanmak gerekiyor.

Su içmek cildinize de sağlık katıyor Günlük hayatınızda yapacağınız ve değiştirebileceğiniz küçük ve basit alışkanlıklar sayesinde de cildinizi korumanız mümkün. Günde 8 bardak su içmek cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Yediklerinize de dikkat etmeniz gerektiğini belirten Dr. Kuş, antioksidan içeriği zengin, basit karbonhidratlı yiyecekler tüketmenizi öneriyor. Omega 3’ün cildiniz üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğunu belirten Dr. Kuş, yağlı balıklar ve ceviz tüketiminin dışında doktora danışarak omega-3 takviyesi almanız gerektiğinin altını çiziyor.

Daha genç ve sağlıklı bir cilt için klinik destek Cildinize yapacağınız dışarıdan veya içeriden önlemler dışında alanında profesyonel bir kliniğin desteğiyle uygulayacağınız PRP, mezolift, dermapen ve BBL ile yazın tüm olumsuz etkilerinden birkaç seansla arınmak mümkün oluyor. Özellikle PRP, mezolift, dermapen üçlüsünün cildi zedelemeyen dost yöntemler olduğunu belirten Dr. Kuş, hasta açısından çok rahatsızlık verici olmadığı için hassas ciltlerde de uygulanabildiğini söylüyor.

Haberin Devamı