Geri Dön
SağlıkGöz uzmanlarından şaşılık uyarısı

Göz uzmanlarından şaşılık uyarısı

Göz uzmanları, şaşılığın genelde bebeklik ve çocukluk çağında görülen bir durum olduğunu ifade ederek ailelere uyarılarda bulundu.

Göz uzmanlarından şaşılık uyarısı

Şaşılıklarda göz tembelliği riski olduğu için çocukların yılda bir sefer mutlaka göz doktoruna götürülmesi gerektiğinin altını çizen Yazıcıoğlu, “Çocukta şaşılık varsa yakinen takip ettirmek gereklidir. Göz tembelliği, 10 yaşına kadar geri döndürülebilir, tedavi edilebilir bir durumdur. 10 yaşından sonra maalesef çok fazla bir şey yapılamıyor. Dolayısıyla okullarımızın açık olduğu bu soğuk kış günlerinde, çocuklarımızı göz doktoruna götürerek kontrollerini yaptırmalıyız” dedi.

Göze dair her konuda Van ve bölge halkına hizmet sunduklarını belirten Yazıcıoğlu, “Şaşılıktan ve göz tembelliğinden çocuklarımızı koruyabilmek için her zaman halkımızın hizmetindeyiz. Van’da şaşılık oranı Türkiye ortalamasıyla aynı seviyededir. Ancak bizim bölgemizin şansızlığı, sosyoekonomik seviyenin düşük olmasıdır. Bundan dolayı insanlar hekime ulaşamayabiliyorlar ama nihayetinde günümüzde hekime ulaşmak çok kolay. 10 yaşından sonra hekime ulaşılsa bile yapılamayacak birçok şey var. Bu anlamda her halükarda çocuklarımızı yılda bir sefer göz doktoruna götürmekte fayda vardır” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler