Geri Dön

Gerontofili nedir, kime denir? Gerontofili neden olur?

Gerontofili terimi Müge Anlı ile Tatlı Sert programıyla gündeme geldi. Müge Anlı ile Tatlı Sert programına konuk olan Sinan için ortaya atılan Gerontofili iddiası bu terimin araştırılmasına neden oldu. Peki gerontifili ne demektir? Gerontifili kimler için kullanılır?

Gerontofili nedir, kime denir? Gerontofili neden olur?

Tokat'ta yaşayan Gökçe'nin şüpheli bir şekilde kaybolması üzerine Müge Anlı programında Gökçe'yi arama çalışmaları başlamıştı. Programa katılan Sinan'ın Gökçe'ye cinsel içerikli mesajlar attığı ve Gökçe'yi taciz ettiği iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Sinan'ın öz kardeşi Serap Bayrak da programa katılarak Sinan'ın kendisine cinsel içerikli mesajlar attığını söyledi. Program ilerledikçe canlı yayına bağlanan birçok isim Sinan'ın kendilerine cinsel taciz iddialarında bulundu. Yaşanan gelişmeler üzerine Müge Anlı, Sinan'ın gerontofili olabileceğini dile getirince gerontifili hakkında yapılan aramalar arttı. Peki, Gerontofili nedir, kime denir? Gerontofili neden olur?

Gerontofili nedir, kime denir?

Gerontofili, yaşı oldukça yüksek insanlara karşı, cinsel arzu duyan kişilere denir. Bu cinsel rahatsızlık yaşlılara karşı duyulan sevgi ve cinsel ilgiyi içerir. Gerontofili olan, gerontofil olarak bilinen insanlar yaşlı insanlar hakkında hayal kurabilir ve onları cinsel partner olarak seçebilir.

Gerontophilia teorisi ilk kez İngiliz psikiyatrist T. C. Gibbens tarafından 1982 yılında ortaya atıldı. Terim, yunancadan gelen geron, yaşlı kişi ve philia yani sevgi anlamına gelen kelimelerin birleşimidir.

Genel olarak, iki tür gerontofili ayırt edilir:

"alfamegami" veya aşırı yaşlı erkeklere ilgi; ve "matronolagnia" veya romantik, yaşlı kadınlarda cinsel ilgi.

Gerontifili söz konusu olduğunda bahsedilen yaş farkı genellikle 35 yaştır. Yaşlı bireylere cinsel çekim duyan kişilerin yaşlılar hakkında durduramadıkları bir cinsel fantezileri vardır.

Yaşlı insanların çekici gelmesinin başka bir sebebi de bu kişilerin bakıma muhtaç olması olabilir.

Gerontofili belirtileri

Gerontofilinin ilk belirtilerinden biri, gençlerin yaşlılarla cinsel fantezilerini kullanması olacaktır. Bir adım daha ileride, kendilerinden çok daha yaşlı insanlarla cinsel ilişkiye giren genç erkekler ve kadınlar olabilir. Bazı durumlarda, bu erotik karşılaşmalardan bile romantik veya çift bir ilişki gelişebilir.

Gerontofiller, yaşlı bir kişinin birikmiş olabileceği para gibi faktörler tarafından motive edilmez. Bunun yerine, yaşlı bir kişinin fiziksel varlığı ve kırışıklıklar, eğik bir duruş, beyaz saç ve kırılganlık hissi gibi sahip oldukları özellikler tarafından uyarılabilir.

Gerontophilia ile ilgili sınırlı sayıda çalışma olmasına rağmen, durumun gençlik sırasında çok daha yaşlı insanlarla cinsel temastan kaynaklanabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Gerontophilia, pedofilinin tersi olarak kabul edilir.

Gerontofili tedavisi nasıl olur?

Genellikle gerontofiller cinsel tercihlerini cinsel kimliklerinin bir parçası olarak kabul eder ve bu tercihler üzerinde sağlıklı bir şekilde hareket ederler. Bununla birlikte, bir kişi gerontophilianın kendileri için sorunlu hale gelmesinden endişe ediyorsa, psikanaliz, bilişsel terapi veya hipnoz gibi bir tedavi isteyebilir.

Gerontofili tedavisinde psikoanaliz, ilaç terapisi, davranış terapisi, bilişsel terapi, hipnoz kullanılır. Saplantılı karakterlerin genç kadın ve erkeklere karşı değil de yaşlılara karşı cinsel ilgi duyması gerontofili belirtilerindendir.

Gerontofili aile büyüklerinin ya da yaşça daha büyük olanların önemli bir role sahip olduğu kültürlerde daha sık rastlanır.

Bazı psikolojik akımlar için, gerontofiliden etkilenen insanlar yaşlı figürünü; koruma, güvenlik veya refah gibi unsurlarla ilişkilendirir.

Bazı aşırı durumlarda, bu cinsel uyarılmaya ve bu şekilde parafiliye yol açabilir.