Geri Dön
SağlıkErken yaşta hemoroid hastalığı

Erken yaşta hemoroid hastalığı

Toplumda oldukça yaygın olan Hemoroid hastalığı, bireyin günlük yaşamının her alanına etki ederek olumsuz etkilemektedir. Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak, hemoroid hastalığının detayları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Erken yaşta hemoroid hastalığı

Hemoroid, bağırsak sistemini sona erdiği kısımda var olan yastıkçıklardır. Bu yastıkçıklar etraf kas dokusunun zarar görmesini ve bu sayede makat fizyolojisinin korunmasını sağlamaktadır. Halk arasında basur yada mayasıl gibi çeşitli ifadelerle adlandırılan hemoroidal hastalık ise bu yararlı yastıkçıkların zarar görmesi, tramvaya uğramasına bağlı şişmesi, büyümesi ve buna bağlı kanamaya elverişli hale gelmesidir.

Hemoroidin belirtileri nelerdir?

Hemoroidin başlıca belirtileri arasında makatta kanama, ağrı, kaşıntı, akıntı, şişlik, makatta ıslaklık hissi, dışkıda kanama, dışkılama sırasında ağrı yada yanma görülmektedir. Bu belirtilere ek olarak halsizlik, kansızlık, yorgunluk ve baş dönmesi de görülebilir.

Hemoroid hastalığı en fazla hangi yaş grubunda görülmektedir?

Ülkemizde yaklaşık 2.5 milyon hemoroid hastası olduğu düşünülmektedir. Toplumun yaklaşık %45'i hayatlarının bir döneminde hemoroid hastalığı sebebiyle doktora başvurmaktadır. 50 yaşın üzerindeki nüfusun %50'sinde de hemoidal hastalık bulunduğu bildirilmiştir. Birçok çalışmaya göre hastalığın en sık semptomatik hale gelme yaşı 45-65 yaş arasıdır. Ancak günümüzde bu yaş aralığı gittikçe düşmektedir. Peki, hemoroidal hastalıkların görülme yaşının bu denli düşmesinin nedeni neler olabilir?

Hemoroid hastaları nasıl beslenmeli?

Beslenme alışkanlıklarının hemoroidal hastalıklar üzerinde oldukça fazla etkisi bulunmaktadır. Dengesiz ve düzensiz beslenmek (örneğin; fast food tarzı yiyecekler, rafine gıdalar (hazır gıdalar), tuzu çok fazla tüketmek, kahve, kola, çay gibi içecekler) hemoroid oluşumunu tetiklemektedir. Bunlara ek olarak aşırı alkol tüketimi de hemoroid oluşumunda etkilidir. Günümüzde özellikle genç yaştaki bireylerin fast food tarzı yiyeceklere, hazır gıdalara olan eğilimi, kola, kahve, çay gibi içeceklere bağımlılığı hemoroidal hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bireylerin beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kepekli, tahıllı gıdalar tüketerek sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek, bitkisel protein ve lif açısından zengin besin grubu olan baklagillerin tüketimine önem vererek hemoroidal hastalıkların önüne geçmek mümkündür. Bunların yanında normal hayatımızda da büyük önem taşıyan suyun düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. 2 veya 2,5 litre olması önemlidir. Bağırsakların sağlıklı bir biçimde çalışmasını, öte yandan tuvalet esnasında dışkının daha yumuşak ve daha kolay olmasını sağlar.

Hareketsiz yaşam hemoroid oluşumunda etkili!

Hemoroidal hastalıkları sadece beslenme alışkanlıklarına bağlı kılmak çok doğru değildir. Özellikle gençlerin teknolojiye olan bağımlılığının etkisi çok büyüktür. Bilgisayar, televizyon, telefon başında uzun süre zaman geçirmek, hareketsiz yaşam hemoroid oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Bu bağımlılıkla birlikte tuvalet ihtiyacı hissedildiğinde ertelenmektedir. Bu da kabızlığa sebebiyet vermektedir. Bu yüzden tuvalet ihtiyacı hissedildiğinde ertelenmemelidir. Aynı zamanda hareketsiz yaşam da kabızlığı, kabızlık da hemoroidi etkilemektedir. Kabızlığı önlemek için aktif bir hayat sürmek yararlı olacaktır. Ayrıca aşırı kiloların hemoroide etkisi göz önünde bulundurulduğunda egzersiz yapmanın faydası büyük olacaktır.

Tuvalete telefon, tablet ile girmenin ve tuvalette uzun süre zaman geçirmenin de hemoroide zararı yadsınamaz. Özellikle tuvalette oturmak anüs damarlarındaki basınçta artışa yol açacağı için hemoroid sebebi olabilir. Bu sebepten ötürü tuvalet ihtiyacı giderilirken herhangi bir teknolojik cihaz ile tuvalete girilmemelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler