Gazete Vatan Logo

Deliksiz uyutan 12 gıda

Columbia Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre deliksiz ve mışıl mışıl uyumak için lif zengini 12 meyve sebze tüketilmesi gerekiyor. Araştırmaya göre lifi az, şeker ve doymuş yağı fazla olan besinler uykunun sağlıksız olmasına ve sık sık uyanmaya yol açıyor.

Deliksiz uyutan 12 gıda

Columbia Üniversitesi Beslenme ve Obezite Araştırma Enstitüsü’nde yaşları 30 ile 45 arasında, normal kiloya sahip 13 kadın ve 13 erkek olmak üzere 26 kişi üzerinde yapılan araştırma için bu kişilerin uykuları laboratuarda 5 gün süreyle 9’ar saatlik (Akşam 22.00-sabah 07.00 arası) dilimlerde takip edildi. Kişilerin öncelikle ortalama günde 7 saat 35 dakika uyuduğu saptandı. Araştırmaya katılan kişilerin uyku sırasında kalp atış hızı, solunum ve oksijen seviyeleri, beyin dalgaları, göz ve bacak hareketleri kaydedildi.

Son gün serbest yediler

Katılımcılara ilk dört gün lifi bol gıdalar verildi. Beşinci gün tüm katılımcılar istedikleri yiyecekleri yiyerek uyudu. Yapılan incelemeye göre araştırmanın ilk 4 gününde kontrollü bir diyet uygulanan katılımcıların 17 dakikada, kendi istedikleri yiyecekleri yedikleri beşinci gün ise 29 dakikada uykuya daldıkları tespit edildi.

Uykusuzluk iştah artırıyor

Araştırma da beşinci gün bu kişilerin uykularının daha sık bölündüğü de saptandı. Araştırmada şekerli gıdaların vücut iç saatini etkilediğini ve vücut iç sıcaklığı ile gece melatonin salgısını düşürdüğünü de tespit etti. Uzmanlar uykusuzluğun stres hormonu olan ‘kortizol’ seviyesini yükselterek iştahı arttırdığını belirtiyor.

İŞTE SÜPER UYUTAN 12 YİYECEK

12 gıdayı öneriyor: Bezelye, enginar (hem sapı hem başı öneriliyor), Börülce (Mışıl mışıl uyumak için bire bir), mercimek, brokoli, Brüksel lahanası, hiç doymuş yağ içermeyen ahududu, avokado, doymuş yağı sıfır olan ama bir miktar şeker içeren böğürtlen, yulaf ezmesi, bir miktar şeker içeren ama doymuş yağ içermeyen armut, normal makarnanın aksine hiç doymuş yağ içermeyen tam buğday makarnası.