Gazete Vatan Logo

Antibiyotik kâbusunda 1 no’lu sanık Türkler

Bilinçsiz kullanım nedeniyle dünyada antibiyotiklerin giderek etkisini yitirmesi tıp dünyasında ‘karanlık çağlara dönüş’ kâbusu yaşanmasına sebep oluyor. Davos Zirvesi’nde bile ele alınan antibiyotik kıyametinde başrol ise Türkler’e ait.

Antibiyotik kâbusunda 1 no’lu sanık Türkler

Herkes hastalığının çabuk geçmesini ister... Çoğumuz en basit soğuk algınlıklarında bile çabuk ayağa kalkmak için antibiyotik aldığımız zamanları biliriz. Dünyada milyonlarca insanın geçmişte yaptığı bu hata nedeniyle günümüzde tıp dünyasında büyük bir kriz yaşanıyor. Bakteriler, değişime uğrayarak kendilerine saldıran antibiyotiklere karşı çok daha dirençli hale geliyor. Bu, şimdiden piyasadaki birçok antibiyotiğin etkisinin azalmasına sebep olmuş durumda. İlaç firmaları ise hem masraflı ve zahmetli, hem de kârı düşük olduğu için yeni antibiyotik geliştirmeye yanaşmıyor. 1983-87 arasında 16 yeni antibiyotik kullanıma sunulurken bu rakam 2000’li yıllarda 3’e kadar geriledi.

Davos deklarasyonu

Dünya ekonomi ve siyaset dünyasının bir numaralı platformu olan Davos Zirvesi’nde de ilk kez bu kriz ele alındı. Aralarında Merck, Pfizer gibi devlerin de bulunduğu 18 ülkeden 85 ilaç firması, bir deklarasyon yayınlayarak tüm ülkelere, ‘Bize antibiyotik geliştirmekte destek olun’ çağrısı yaptı. Halen dünyadaki 13 büyük ilaç firmasından sadece 5’i yeni antibiyotik üretmek için araştırma yürütüyor.

Haberin Devamı

Her gün 3.3 milyon

OECD’nin 2015 Sağlık Raporu’na göre dünyada antibiyotik ilaçları en fütursuz kullananlar Türkler. Türkiye, binde 42.2’lik antibiyotik kullanımı ile dünyada açık ara birinci sırada. Yani Türkiye’de her gün yaklaşık 3.3 milyon antibiyotik hapı tüketiliyor. İşte tam da bu sebepten ötürü Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, antibiyotiklerin basit hastalıklara karşı etkisiz kaldığı ülkeler arasında dünyada ilk 3’te yer alıyor. Çünkü Türkiye’deki bakteriler, piyasadaki antibiyotiklere karşı yüzde 50’yi aşan oranlarda ‘bağışıklık’ kazanmış durumda.

Antibiyotik kâbusunda 1 no’lu sanık Türkler

TERÖR KADAR BÜYÜK TEHDİT

İngiltere Sağlık Bakanlığı baş danışmanı Prof. Sally Davies, antibiyotiklere direncin ‘terör kadar büyük bir tehdit oluşturduğunu’ söylüyor. Sorunu “saatli bomba”ya benzeten Davies, enfeksiyonla savaşma kabiliyetinin kaybedilmesi halinde önümüzdeki 20 yıl içinde basit ameliyatların bile enfeksiyon riski nedeniyle ölümcül olabileceği uyarısında bulundu.

Haberin Devamı

VEREMİ TEDAVİ EDEMEYECEĞİZ

Antibiyotikler işe yaramadığında olabilecekler:

- Organ nakli neredeyse imkansız bir hal alır.

- Patlayan apandisti ameliyatla almak ölümcül olabilir.

- Zatürree özellikle ileri yaşlardakiler için kâbus haline gelir.

- Yoğun antibiyotik tedavisi gerektiren verem tamamen tedavi edilemez bir hastalık olur.