Rusya-Ukrayna krizinde flaş gelişme! Putin resmen duyurdu

AA |  22 Nisan 2021 Perşembe - 19:29 | Son Güncelleme : 22 04 2021 - 20:25

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ikili ilişkileri Moskova’da görüşebileceğini bildirdi.


Putin, Kremlin Sarayı’nda Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko  ile görüşmesinin başlangıcında bir gazetecinin, Zelenskiy’in Donbas’ta görüşme  teklifine cevabının ne olacağı sorusunu cevaplandırdı.
 
Son zamanlarda mevcut Ukrayna yönetiminin Rusya-Ukrayna ilişkilerini  tahrip edecek adımlar attığını savunan Putin, bunların doğrudan ikili ilişkileri,  Rus Ortodoks Kilisesi’ni, Rusçayı ve Ukrayna’da Rusça konuşan halklarla  ilişkileri etkilediğini, bunun için üzüldüklerini ifade etti.
 
Putin, “Eğer Zelenskiy ilişkileri yeniden kurmayı başlatmak istiyorsa  bundan sadece memnun oluruz.” dedi.
 
Donbas ile ilgili görüşme yapmak istiyorsa öncelikle Zelenskiy’in  ayrılıkçıların temsilcileri ile görüşmesi, daha sonra Rusya ile bu problemi  müzakere etmesini öneren Putin, “Eğer konu (Rusya ile Ukrayna arasında) ikili  ilişkilerse, Zelenskiy ile onun için uygun olan bir zamanda Moskova’da  görüşebiliriz.” ifadelerini kullandı.
 
Ukrayna’nın doğusundaki krizin çözümü için Üçlü Temas Grubunun  toplandığı platformun Belarus’un başkenti Minsk’ten başka bir ülkeye alınması ile  ilgili Ukrayna’nın önerisini de değerlendiren Putin, Belarus’un görüşmeler için  sadece platform sağladığını ve görüşmelere dahil olmadığını hatırlattı.
 
Putin, “Bu durum sanki Donbas’taki problemleri tartışmaktan kaçınmak  ve Minsk Anlaşması’nı öldürmek için sebep aramaya benziyor.” diye konuştu.
 
Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko da Putin ile görüşmesi esnasında bir  gazetecinin, Ukrayna'nın Üçlü Temas Grubu platformunun Minsk’ten alınıp başka bir  ülkede yapılması yönündeki önerisi ile ilgili sorusunu cevaplandırdı.
 
Zelenskiy’in diplomatik davranmasını öğrenmesi gerektiğini söyleyen  Lukaşenko, Ukrayna, Rusya ve diğer tarafların Donbas’taki çatışmaların yaşandığı  dönemde kendilerinden Minsk’in müzakereler için platform olması hususunda ricada  bulunduğunu hatırlattı.
 
Bu yüzden Minsk’in müzakereler için organize edildiğini ifade eden  Lukaşenko, “Eğer hoşunuza gitmiyorsa, başka bir ülkeyi tercih edebilirsiniz.”  dedi.
 
Başka bir ülkenin müzakereler için seçilmesi için tarafların  konsensüsü olması gerektiğine dikkat çeken Lukaşenko, platformun Minsk’ten  alınması halinde yüklerinin de hafifleyeceğine işaret etti.